Informační odpoledne pro rodiče
ve středu 19. 4. 2017

Ve středu 19. 4. 2017 proběhne od 16:00 do 19:00 informační odpoledne pro rodiče.

ČRG s. r. o. je i na Facebooku

Podívejte se sem.

Archiv aktualit

___

Motivujeme studenty: Zveme významné osobnosti
Bohdan Zronek, ředitel JE Temelín

V měsíci prosinci přijal pozvání na besedu Ing. Bohdan Zronek, ředitel JE Temelín. Beseda se uskutečnila v pondělí 7. 12. od 10,45 hod v budově ČRG.

___

Tradiční předvánoční Aquapulco

V pondělí 21. 12. se studenti primy, sekundy, tercie a kvarty zúčastní tradičního předvánočního zájezdu do Aquapulca. Jedná se o aquapark v Bad Schallerbachu (Rakousko), který se studenty nižšího gymnázia navštěvujeme již mnoho let. Mezi studenty je tento zájezd velmi oblíbený, vyřádí se na tobogánech a na chvíli si „odpočinou" od vánočních příprav.

___

Zájezd do Lince

Studenti kvarty se v úterý 15. 12. vydají do rakouského Lince, aby se zde seznámili s jeho překrásnými pamětihodnostmi. Navštíví také vyhlášené muzeum Ars Electronica Center , kde je pro ně připraven speciální program. Lahodný vánoční punč ochutnají na vánočních trzích v centru města.

___

Návštěva filmového představení

Studenti kvinty, septimy, 2. a 3. ročníku zhlédnou v pondělí 14. 12. filmovou projekci v původním znění s titulky s názvem „DEN BLBEC". Komedie s originálním názvem Nicht mein Tag byla natočena podle stejnojmenného románu Ralfa Husmanna. Představení začíná v 9 hod v multikině Cinestar.

___

Hokejový zápas ČRG: Současní studenti proti bývalým

V úterý 22. 12. se v Hokejovém centru Pouzar v Českých Budějovicích uskuteční hokejové utkání současných a bývalých studentů. Do hry zasáhnou i pedagogové našeho gymnázia. Utkání začíná v 10 hod.

___

Naši studenti uspěli v dějepisné olympiádě

Školní kolo 45. ročníku dějepisné olympiády proběhlo na ČRG dne 23. 11. 2015. Letošní téma znělo "Po stopách Lucemburků aneb Za císařskou korunou". Soutěže se zúčastnili zájemci z řad studentů tercie a kvarty; všichni se přitom s přehledem stali úspěšnými řešiteli a zaslouží si tedy jedničku z dějepisu.

Tři nejlepší řešitelé navíc postupují do okresního kola, k čemuž jim blahopřejeme.

Výsledky 

1.-2. Sylvie Hendrychová tercie (69 bodů)

1.-2. Jan Novák kvarta (69 bodů)

3.Tomáš Maxa kvarta (68 bodů)

Další místa... >

4. Eva Šmejkalová kvarta (67 bodů)
5. Pavel Pulec kvarta (66 bodů)
6. Matouš Novotný tercie (65 bodů)
7-9. Jan Hauber tercie (63 bodů)
7-9.Alexandr Hauser tercie (63 bodů)
7-9. Simon Hošek tercie (63 bodů)
10-11. Kateřina Neveřilová tercie (61 bodů)
10-11. Anna Kamišová tercie (61 bodů)
12-13. Ondřej Pelcl tercie (55 bodů)
12-13. Natalie M. Vašková tercie (55 bodů)
14. Bára Šafelhoferová tercie (53 bodů)

___

Naučný program pro primány: Lesní pedagogika

Ve čtvrtek 19. 11. se v prostorách ČRG uskutečnil naučný interaktivní program – Lesní pedagogika.

Hlavním cílem programu bylo zprostředkovat studentům komplexní chápání lesa z pohledu ekologického, ekonomického a sociálního.

Průvodci tímto programem budou pracovníci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

___

Přednášky pro kvartu: Čím budu?

V rámci projektu Čím budu? se studenti kvarty zúčastní čtyř přednášek. Na základě vlastního výběru zvolili následující povolání: chirurg, psycholog, advokát, manažer velké firmy.

Přednášejícími budou:

MUDr. Milan Kobza – chirurg Nemocnice Č.B. a.s.

Mgr. Jana Kouřilová, Ph.D. – psycholožka

Mgr. Petra Wölflová – advokátka

Ing. Slavoj Dolejš – ředitel Dopravního podniku Č.B.

Přednášky proběhnou ve dnech 20. a 24. 11.

___

Nemůžete se připojit ke školním Bakalářům?

V souvislosti se změnou poskytovatele internetového připojení na ČRG s.r.o. došlo ke změně adresy systému Bakaláři. Pokud tedy máte Bakaláře v záložkách svého internetového prohlížeče, je potřeba tuto záložku smazat a vytvořit znovu - buď z odkazu na Bakaláře v menu vlevo nebo přímo tady (pozor, tento odkaz funguje pouze, pokud se přihlašujete odjinud než ze školní sítě).

___

Jaké bylo strašidelné literární odpoledne s primou? Přečtěte si diktát!

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pero</b>

___

Na DOD proběhla prezentace Pasca a Jazykové laboratoře

Naše škola je mimo jiné vybavena komplexním měřícím systémem PASCO a moderní jazykovou laboratoří se systémem SmartClass+. Prezentace výuky proběhla v rámci dne otevřených dveří 5. 11. 2015.

___

Motivujeme studenty – zveme významné osobnosti

Ve čtvrtek 12.11.2015 se na ČRG uskuteční přednáška Mgr. Heleny Stejskalové, vedoucí knihovny Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Přednáška na téma Zlato, stříbro, grafit je určena pro studenty 1. a 2. ročníku.

___

Poznávací zájezd Francie–Paříž–Remeš

Studenti ČRG se zúčastnili ve dnech 23.10–27.10. exkurze do Francie. Expedice byla plánovaná společně s cestovní kanceláří Pangeoturs. Studenti navštívili slavnou Eiffelovu věž, Invalidovnu, Louvre a mnoho dalších zajímavých míst. V dalších dnech se potom prošli zahradami i komnatami slavného zámku ve Versailles a nechali se okouzlit nádherným prostředím Montmartru či mrakodrapové čtvrti La Défense. Zpáteční cestou si potom celá výprava prohlédla slavné korunovační město francouzských králů Remeš.

___

Studenti ČRG se zúčastnili studijně-vzdělávacího zájezdu do jižní Anglie

V neděli 8. 11. se vydali zájemci z řad našich studentů na studijně-vzdělávací zájezd do Anglie, který pro nás zorganizovala CK Školní zájezdy. Více informací a program zájezdu naleznete v příloze, kterou si můžete jako PDF stáhnout zde

A jaké byly dojmy účastníků?

Před cestou do Anglie jsme byli plni očekávání, už týden jsem snila o Londýnských ulicích i Brightonské škole. Realita byla ještě lepší.

Do Brightonu jsme přijeli kolem desáté ráno, přímo před Brighton eye na písčité pláži. Slyšeli jsme racky a šplouchání studených vln Atlantiku.

V dalších dnech jsme navštívili Leeds Castle, Portsmouth, křídové útesy Seven Sister a lázeňské město Eastbourne. Samozřejmě že jsme nechodili jen po památkách, dopoledne jsme trávili výukou angličtiny. Zájezd přinesl zážitky a zkušenosti, které doufám dále využijeme nejen ve škole.

Lucie Fišerová, tercie

Do Anglie jsme se dlouho těšili, hlavně na jejich vyhlášené zvyky. Hned po příjezdu jsme si užili „windy day" a to opravdu silný a studený. Dopoledne jsme trávili ve škole, odpoledne jsme vyráželi na výlety, nechyběla slavná lod kapitána Nelsona a Námořní museum v Portsmouth, ale nejlepší byl asi Londýn, kam jsme jeli v pátek. Prošli jsme ho rychle ale viděli jsme všechno, co jsme do té doby znali jen z učebnice angličtiny Pro naše zdokonalení v jazyce měl asi největší význam pobyt v rodinách.

Markéta Mánková, tercie

___

Den otevřených dveří: čtvrtek 5. 11. 2015

Stáhněte si plakátek jako obrázek JPG zde >>

Přijďte se podívat na to, jak to vypadá u nás ve škole! Seznámíte se nejen s prostory, ale i s technickým vybavením školy a navíc se vám pokusíme přiblížit i výuku v některých předmětech.

Podrobný program najdete zde >>

Den otevřených dveří ČRG s. r. o.
čtvrtek 5. listopadu 2015

Škola vám bude k dispozici mezi 15:00 a 17:00 hodinou

Vedení školy
RNDr. Alois Bohůnek, RNDr. Ludmila Kadlecová
1. patro, č. dveří 203 – učebna 3. ročníku, 15:00–15:45 hodin

Prezentace výuky matematiky a fyziky
Mgr. Soňa Hřídelová, PaedDr. Ondřej Švejda
1. patro, č. dveří 202 – učebna kvinty, 15:45–17:00

Prezentace výuky anglického jazyka
Mgr. Irena Vlková
přízemí, č. dveří 124 – jazyková laboratoř, 15:45–17:00

Prezentace výuky přírodních věd s ukázkami práce se systémem Pasco
Mgr. Kateřina Boháčová, Mgr. Petr Němec
přízemí, č. dveří 102 – chemická laboratoř, 15:45–17:00
přízemí, č. dveří 103 – učebna sexty, 15:45–17:00

Prezentace výuky informatiky
Mgr. Jan Flaška
1. patro, č. dveří 213 – učebna informatiky, 15:45–17:00

Prezentace výuky dějepisu a společenských věd
Mgr. Václav Kabíček
1. patro, č. dveří 215 – učebna primy, 15:45–17:00

Prezentace výuky českého jazyka a literatury
Mgr. Hana Novotná
1. patro, č. dveří 214 – učebna sekundy, 15:45–17:00

___

Motivujeme studenty – zveme významné osobnosti

Ve čtvrtek 22. 10. se na ČRG uskuteční přednáška Mgr. Heleny Stejskalové, vedoucí knihovny Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Přednáška na téma Rožmberkové – první na jihu... je určena pro studenty tercie a kvarty, přednáška na téma Žáci darebáci a učitelé s rákoskou – z dějin jihočeského školství je určena pro studenty primy a sekundy.

___

Divadelní představení Saturnin

29.10. o podzimních prázdninách studenti tercie společně s některými rodiči navštíví večerní představení Saturnin v Jihočeském divadle.

___

Ohlasy na představení Loupežník v Divadle na Vinohradech

Minulý týden se studenti 3. ročníku a septimy zúčastnili literární exkurze v Praze. Ačkoli jsme vstávali kolem půl šesté, neubralo nám to na elánu a soustředěnosti a divadelní představení, trvající více než dvě hodiny, jsme si vychutnali. Vinohradské divadlo nám připravilo opravdu příjemný zážitek, jak je zřejmé i z ohlasu našich studentů.

"Z představení jsem dodnes nadšený, působilo vtipně, a přesto jsem cítil, že je v něm skrytý hlubší podtext – zamyšlení nad generačními rozdíly."

"Líbilo se mi, jak hra K. Čapka, která je už téměř 100 let stará, pojednává o lásce a mládí a o kladech a záporech, které láska i dozrání, dospělost přináší."

"Zpočátku se zdálo, že půjde o typickou romantickou komedii – láska milenců z jiných sociálních vrstev, kterým rodiče brání. Ale jak čas postupoval, hra se začala více zabývat vztahem rodičů k dceři a později i k sobě samým, nacházeli jsme chyby, které se musely vršit už delší čas, a rány, které se nezahojily a kterými v té rodině trpěli i ti, kteří to nedávali najevo."

"Zejména v druhém dějství jsme měli možnost zamyslet se nad skrytými pocity hrdinů, řešily se záležitosti i mně osobně blízké."

"Závěr hry byl pro mě nečekaný, vše se najednou dostalo do jiného úhlu pohledu a hrdinové, kterým jsme fandili v jejich vzpouře proti rodičům, nebyli najednou tak jednoznačně v právu. Bylo to pro mě až smutné."

"Závěr mě překvapil, měl jsem chuť sedět a čekat, jak by děj pokračoval dál."

"Oceňuji charakteristiky jednotlivých – i vedlejších – postav, byly skvěle vystižené."

"Herecké obsazení bylo výborné."

"Velmi se mi líbila postava Loupežníka, byl ztvárněn opravdu přirozeně, skoro jako by to nebylo „divadlo"."

"Paní Maciuchová byla úžasná, tato herečka dokáže zahrát opravdu cokoli."

"V programu mě zaujalo, že paní H. Maciuchová kdysi hrála i roli Mimi – musí to být zvláštní ocitnout se opět ve stejné hře, ale jiném nastudování a v jiné postavě."

___

Studenti navštíví německé divadelní představení

V pondělí 19.10. navštívili studenti kvinty, sexty, septimy a 3. ročníku představení známé mnichovské divadelní skupiny Galli Theater.

Program v německém jazyce proběhl od 10 hodin v DK Metropol.

___

Okresní kolo v přespolním běhu

30. září se naši studenti zúčastnili v českobudějovické Stromovce přespolního běhu družstev. V každé kategorii se sečetla čtyři umístění nejlepších závodníků družstva, proto byla nejdůležitější vyrovnanost výkonů. Tu prokázaly v největší míře dívky v kategorii III ve složení: Hejnová, Völflová, Máslová, Hendrychová a Nevěřilová, které skončily na výborném třetím místě. Ve stejné kategorii chlapců se družstvo ve složení: Petrovič, Falta, Pelcl a Novotný, umístilo na pěkném pátém místě. V kategorii VI.B se družstvo ve složení: Lipták, Šťastný, Knotek, Janata, Lemoch a Tischler umístilo na sedmém místě, kdy pro naše nejstarší závodníky byla pětikilometrová trať opravdu dlouhá.

___

Jazykový pobyt našich studentů v Salzburgu

Ve dnech 5. - 9.10 jsme se zúčastnili jazykového pobytu v Salzburgu. Každý den jsme měli tři hodiny výuky ve škole a poté poznávání města a jeho okolí. Ve škole se na nás mluvilo výhradně německy a myslím, že nám všem to prospělo. Po pouhých pěti dnech nám němčina připadá hned přirozenější. Program jsme si v podstatě tvořili podle nálady a počasí. Navštívili jsme například Hangar-7 věnovaný Red Bullu, Salzburskou pevnost Hohensalzburg s úžasným výhledem na město, jeden večer jsme si dokonce zašli zahrát bowling, ale také jsme navštívili Berchtesgaden nebo-li Orlí hnízdo. Pro mě to byl nejhezčí výlet vůbec. Atmosféru celého místa dokreslovalo ponuré počasí a výhled na Königsee a do údolí byl fascinující. Myslím, že se celý pobyt povedl - ta správná kombinace učení, památek a zábavy.

—Zuzana Žahourková, sexta

___

Exkurze do PrahySekundáni si prohlédnou Pražský hrad

Studenti sekundy se v úterý 6.10. zúčastní exkurze do Prahy. Program zahrnuje prohlídku Pražského hradu, dále pak vyžití pro studenty v Laseraréně. 

Literární exkurze septimy a 3. ročníku

V pondělí 12. 10. se studenti septimy a 3. ročníku zúčastní literární exkurze v Praze. Projdeme se uličkami Starého Města a připomeneme si některá místa, související s literaturou. Navštívíme Divadlo na Vinohradech, kde na nás čeká představení Loupežník od K. Čapka. Budeme-li mít štěstí, vypátráme také první POEZIOMAT v Praze a poslechneme si některé známé i méně známé básně. 


___

Vyučujeme názorně se systémem PASCO 
- přijďte se podívat, jak!

Díky projektu Zefektivnění výuky přírodovědných předmětů digitalizací využívá naše škola při názorné výuce systém PASCO v kombinaci s notebooky a s interaktivními tabulemi. Přijďte se i vy podívat na ukázky moderního vyučování při pokusech ve fyzice, chemii a biologii – program pro vás bude připraven v rámci Dne otevřených dveří na ČRG s. r. o. ve čtvrtek 5. 11. 2015.

___

Pozvánka na prezentaci knihy o zaniklé obci Krásná Hora
našeho studenta Luďka Němce

Zveme vás na prezentaci knihy Luďka Němce o zaniklé tkalcovské obci Krásná Hora. Knihu samotnou můžete zakoupit v českobudějovickém knihkupectví Beseda (Na Sadech, u zastávky Poliklinika Sever).

___

Evropský den bez aut

Pavel Pulec,student kvarty Českého reálného gymnázia, se coby dětský zastupitel zúčastnil akce Evropský den bez aut. Akce probíhala na českobudějovickém náměstí dne 22. září.

Více... >

Dne 22.9.2015 jsem se v rámci Dětského zastupitelstva Českých Budějovic zúčastnil akce Evropský den bez aut v Českých Budějovicích, která se každoročně koná na náměstí Přemysla Otakara II. Sešli jsme se spolu s paní ing. Růžičkovou a ostatními zastupiteli již v půl osmé a paní Růžičková nám rozdělila úkoly a vše vysvětlila. Já jsem dostal za úkol fotografovat.

Jak vlastně celá akce probíhala? Brzy ráno Magistrát města České Budějovice ve spolupráci s Městskou policií Českých Budějovic uzavřel ze všech stran celé náměstí, a poté se na náměstí přesunuly vědomostní soutěže a atrakce pro děti. Děti na startu dostaly soutěžní kartičky, se kterými chodily po různých stanovištích, která byla většinou na téma třídění odpadu. Součástí této akce byl i ekotrh, kde si lidé mohli koupit různé výrobky od místních výrobců.

Závěrem bych dodal, že celá akce se moc povedla, nejen kvůli krásnému počasí, ale i díky spolupráci Magistrátu, Městské policie a centra Cassiopeia. Já jsem byl rád, že jsem mohl poznat paní ing. Růžičkovou, která akci hladce zorganizovala, ale i ostatní dětské zastupitele.

Pavel Pulec

___

Projekt „Zkvalitnění výuky cizích jazyků, rozvoj čtenářtví"
Termín realizace 28. 8. 2015–11. 12. 2015

1. Zahájili jsme ověřování čtenářských dílen ve výuce. Žáci ve třídě prima pracují s texty Pavla Šruta, tvoří pracovní listy a zapojují se do dramatizace.

2. Žáci ČRG s.r.o. se zúčastní od 5. 10. 2015 jazykového kurzu v Salzburgu
3. Žáci ČRG s.r.o. se zúčastní od 8. 11. 2015 jazykového kurzu ve Velké Británii

___

Evropský den jazyků

U příležitosti Evropského dne jazyků se studenti ČRG zúčastní níže uvedeného programu. Program probíhá v pátek 25. 9. ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou, DDM České Budějovice a Europe Direct.

Sekunda: Výstava TOP SECRET (Obrazy z archivů německé státní bezpečnosti), workshop v anglickém jazyce, workshop Jazyky EU

2. ročník: Výstava TOP SECRET, workshop v německém jazyce DEUTSCH IM SCHWUNG

4. ročník: Workshop v anglickém jazyce

Tercie: Workshop v anglickém jazyce

___

Záložka do knihy spojuje školy: Moudrost ukrytá v knihách

Studenti sekundy ČRG se zapojili do projektu Moudrost ukrytá v knihách. Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Studenti vytvoří záložky do knihy, na kterých libovolnou technikou ztvární téma letošního ročníku-moudrost ukrytá v knihách, a vymění si je s partnerskou školou ve Slovenské republice. Výměnu záložek mohou školy využít k navázání spolupráce, kontaktů se studenty na Slovensku.

___

Náš student Luděk Němec napsal knihu o historii zaniklé Krásné Hory – a my s ním přinášíme rozhovor

Šestnáctiletý Luděk Němec, student kvarty, vydal knihu o historii dnes už neexistující tkalcovské vesničky Krásná Hora na Volarsku.

Na knize začal pracovat už v primě, kdy mu bylo dvanáct let. Článek o jeho počinu si můžete přečíst a rozhovor s ním poslechnout zde na stránkách Českého rozhlasu.

Knížka měla křest 12. srpna 2015 ve Stožci a můžete ji zakoupit v českobudějovickém knihkupectví Beseda (Na Sadech, u autobusové zastávky Poliklinika Sever).

Rozhovor s Luďkem Němcem přinášíme zde >>

___

Voda, moře, oceány

Studenti kvarty, sexty a 2.ročníku se dne 17. 9. 2015 zúčastnili filmového festivalu Voda moře oceány. Akce proběhla v Hluboké nad Vltavou. 

Program pořadu... >

Vlak s deštěm
Waiting For The (T)rain

Francie, 2015, režie: Simon Panay, 25′
Malou vesnicí ztracenou v poušti Burkiny Fasso projíždí dvakrát týdně vlak. Jídlo a láhve s vodou vyhozené od cestujících ze soupravy, která tu nestaví, tvoří hlavní příjem obyvatel a jediný zdroj vody během období sucha. Ti starší ještě znají otroctví ve službách Francie, mladí sní paradoxně právě o Francii.


Wörthersee – perla Korutan
Lake Wörthersee

Rakousko, 2011, režie: Kurt Mündl, 50′
Jezero, které láká turisty i sportovce a je domovem mnoha rozmanitých živočišných druhů, zůstává místem, kde kontakt člověka s přírodou probíhá ve vzácném souladu.

V mých vodách

Česká republika, 2015, Tomáš Moravec, 6′
Dvojice mladých freediverů Kyle Gion a Andrea Kawabata pochází z Havaje a oba patří ke špičce amerického nádechového potápění.

___

Novinky na ČRG

Pedagogický sbor má v novém školním roce nové členy, Mgr. Petra Němce, učitele biologie a Mgr. Janu Častovou, učitelku německého jazyka.

České reálné gymnázium vybudovalo novou digitální jazykovou laboratoř, multimediální učebnu IVT a mobilní notebookovou učebnu, kterou mohou využívat vyučující všech předmětů.

___

ČRG blahopřeje Zuzaně Hejnové 
k druhému titulu mistryně světa na 400 m překážek

ZUZANA HEJNOVÁ, která byla v listopadu 2014 hostem ČRG, obhájila na atletickém MS v Pekingu 2015 světové zlato.

___

Vodácký kurz

Studenti sexty se 1. - 4. září 2015 zúčastnili vodáckého kurzu na Vltavě. Čtyřdenní putování začalo v úterý ve Vyšším Brodě a skončilo v pátek v Boršově nad Vltavou. Již tradičním dozorem jsou prof. Pytlová a Hřídelová.

___

Adaptační kurz pro studenty primy a 1. ročníku

Adaptačního kurzu v Jaroměři u Malont /7.9.- 11.9.2015/ se zúčastní studenti primy a 1. ročníku. Cílem adaptačního kurzu je usnadnit studentům vstup do nového prostředí a pomoci jim tak s navázáním přátelských vztahů ve třídě. Náplní adaptačního kurzu jsou především sportovní aktivity. Přejme tedy účastníkům kurzu pěkné počasí a mnoho příjemných zážitků!

___

ČRG získalo cerftifikát společnosti SCIO za péči o vzdělávání

___

Genius Logicus

Ve školním roce 2014-15 se naši studenti opět účastnili mezinárodní soutěže Genius Logicus.Ocenění úspěšný řešitel obdrželo 11 studentů našeho gymnázia. 

___

Úspěchy našich studentů v Pythagoriádě

Blahopřejeme Simonu Hoškovi (sekunda) a Janu Novákovi (tercie) k úspěchům v okresním kole Pythagoriády!

___

Týden akcí na ČRG

Zájezd do Chorvatska

Studenti tercie, kvarty a vyššího stupně gymnázia se ve dnech 13.6. - 20.6. zúčastnili pobytového zájezdu v chorvatské Poreči. Již tradiční zájezd orientovaný na sportovní aktivity se po všech stránkách vydařil a studenti se plni zážitků v sobotu v ranních hodinách návratili do svých domovů.

___

Týden mimoškolních aktivit primánů a sekundánů

Naši nejmladší studenti, primáni a sekundáni, se v týdnu od 16.6. do 20.6. zúčastnili mnoha sportovních, kulturních či vzdělávacích akcí. Své pohybové dovednosti si vyzkoušeli v Adrenalin parku u Hluboké nad Vltavou, historii výroby čokolády poznávali v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře. Jejich pozornosti neušlo ani Hornické muzeum Rudolfov. Našel se čas i na zábavu, Laser games nenechaly jediného studenta v klidu.

___

Slavnostní předávání certifikátů

Blahopřejeme všem studentům, kteří úspěšně složili zkoušky Flyers Young Learners Cambridge. Slavnostní předání certifikátů se uskuteční 24.6. v dopoledních hodinách na Britském centru JU v Českých Budějovicích.

___

Prázdniny se nezadržitelně blíží

České reálné gymnázium s.r.o. přeje všem svým studentům a jejich rodičům krásné, klidné léto zalité sluncem a pohodou. Školní rok ukončíme v pátek 26. června a v novém školním roce se opět shledáme v úterý 1. září.
Děkujeme za podporu a spolupráci.

___

Úspěšné maturity na ČRG

Všichni maturanti ČRG, stejně jako v předchozích letech, úspěšně složili státní i školní část maturitní zkoušky. Všem letošním maturantům blahopřejeme!

___

Prima odpoledne s primou

Prima odpoledne s primou se uskutečnilo ve středu 3.6. v prostorách ČRG. Studenti primy se představili v nové divadelní ukázce a prezentovali výsledky literárního projektu. Součástí programu byla i výstava výtvarných prací.

___

Studijní a pracovní pobyty v zahraničí

Přednáška na téma Studijní a pracovní pobyty v zahraničí se uskutečnila v úterý 2.6. v budově ČRG. Přednášky se účastnili studenti vyššího stupně gymnázia. 

___

Úspěch Lucie Fišerové v literární soutěži

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích pobočka Čtyři Dvory přichystala ve spolupráci s prodejnou Labyrint literární hru pro své dětské čtenáře 120 vět a konec! Literární soutěž probíhala od 6. října do 30. května v knihovně ve Čtyřech Dvorech, děti získaly každý měsíc pět indicií, na základě nichž měly napsat patnáct vět a jeden jediný konec. Této hry se úspěšně zúčastnila naše studentka sekundy Lucie Fišerová, která psala sedm velmi zajímavých příběhů. Knihovna ji odměnila kurzem tvůrčího psaní. Gratulujeme!

Ukázka tvorby >>

Postava: obr
Předmět: kámen
Místo: moře
Vlastnost: zákeřný
Událost: narození
Konec platný pro celý příběh: "A tak plameny vyšlehly do výše a navždy pohltily ďábelské místo."

Náhle za sebou uslyšela šramot a když se ohlédla, nevěřila svým očím! Za dveřmi kuchyně, v rohu, seděl myšák a upřeně se na ni koukal korálkovýma očima. Anežka si uvědomila, že tohohle myšáka zná a že se jí po něm vlastně už moc stýskalo.

Rozběhla se k němu, chytila ho do dlaní, přitiskla si ho k sobě a samou radostí, že vidí někoho známého, ho políbila na čumáček. V tom se strhla obrovská bouře a když se utišila, stál před Anežkou překrásný princ.

„Já jsem princ Egiramlon, syn čarodějnice Swordýny, bratr víly, která vám pomohla přes most, a jejíž muž elf je ještě zakletý v myšáka."

„Tady jsem, bráško," ozvalo se znovu od dveří. Anežka vzala i druhého myšáka a láskyplně ho pohladila. I on pak shodil myší kožíšek a prozradil Anežce, že se jmenuje Euthirox.

Vtom se v místnosti objevila víla, která děkovala Anežce za záchranu svého muže a nabídla jí, že jí za odměnu opět pomůže. Víla máchla rukama a do všech konvic s vínem na hostině se nenápadně nasypaly uspávací bylinky.

Netrvalo dlouho a všichni hloupí usnuli, kromě jednoho, Vojtěcha. Vojtěch jakoby omámený hlasem víly se vydal cestu ze stanu pro vězně a protože ho nikdo nemohl zastavit, došel až do kuchyně.
Padli si s Anežkou a následně s rodiči kolem krku a všechno si vyprávěli. Radovali by se dodnes, kdyby si Egiramlon nevšiml bachraté zelené žáby...

Víla se zasmála a vysvětlila, že žába je ve skutečnosti zakletý onen zákeřný král, který uvěznil Anežčiny a Vojtěchovy rodiče.

„Už vám nikdy nebude škodit!" S pomocí víly se všichni vydali přes moře zpět k domovu. Dorazili k Šedým skalám, kde na ně začaly padat kameny. Všimli si, že mezi skalami sedí rozzlobený obr a rozhodli se s ním promluvit, protože věděli, že mohou spoléhat na kouzelnou pomoc víly. Víla obra utišila svým tajemným práškem a pak se ho zeptala, co se děje.

„Pořád tady někdo chodí sem a tam, jednou vojáci, potom zase nějací turisté, a my tu nemáme chvíli klid! Chceme slavit narození našeho malého obříka!" Víla se nabídla, že připraví pohoštění na narozeninovou hostinu a to obra obměkčilo.

Pak všichni spěchali dál, až dorazili do rodného města.

Král-žába už nikomu škodit nemohl, ale ještě tam byla spousta jeho dřívějších zlotřilých pomocníků. Vojtěch a elfové si ještě dobře pamatovali, jak jim tu ubližovali.

„Co kdybychom tu udělali pořádek, srovnali vězení se zemí a místo toho tady udělali zábavní park pro děti s houpačkami, průlezkami a knihovnou s pohádkovými příběhy?"

Takový nápad všechny nadchnul...

Náhle se objevila čarodějnice Swordýna, máchla kouzelným mečem a vytvořila ohnivý kruh.

A tak plameny vyšlehly do výše a navždy pohltily ďábelské místo.

___

Modernizace učebny IVT, vytvoření mobilní notebookové učebny a vybudování jazykové učebny

Ve škole proběhl projekt Modernizace učebny IVT, mobilní notebookové učebny a vybudování jazykové učebny, který si vytýčil tři hlavní úkoly:

1. Zkvalitnění výuky cizích jazyků
2. Vybudování multimediální učebny IVT
3. Využití ICT ve výuce všech předmětů formou mobilní notebookové učebny

Podrobnosti o projektu najdete na této stránce.

___

Kvarta a sexta na Gateway to Space

26. 5. 2015 navštívila kvarta a sexta výstavu věnovanou vesmírné technice – Gateway to Space. Níže se můžete podívat na krátké reportážní video.

___

Exkurze do Botanické zahrady a Náprstkova muzea v Praze

Studenti kvinty se dne 26. 5. 2015 zúčastnili exkurze do Botanické zahrady a Náprstkova muzea v Praze.

___

Sekundáni úspěšně absolvovali jazykové zkoušky z angličtiny

V úterý 26. května proběhly na ČRG jazykové zkoušky z angličtiny, Yle Movers and Flyers.

Všichni účastníci úspěšně obstáli při písemné i ústní části zkoušek. Blahopřejeme!

___

Fotografování

Fotografování studentů všech ročníků proběhne ve středu 27.5. od 8 hodin.

___

Cyklokurz pro studenty septimy a 3. ročníku

Ve dnech 12. – 15. 5. probíhá již tradiční cyklokurz pro studenty septimy a 3. ročníku. Akce se koná v okolí Stráže nad Nežárkou, ubytování je zajištěno v chatkách v obci Jemčina.

___

Zeměpisný pořad: Východní Afrika – kolébka lidstva

Studenti všech ročníků ČRG se ve čtvrtek 21. května zúčastní unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000 s názvem Východní Afrika – kolébka lidstva. Program se koná v DK Metropol od 8 hod.

V současné době společně poznáváme Východní Afriku. Naše putování odstartujeme v hlavním městě Etiopie Addis Abeba, odkud budeme pokračovat na sever do Danakilské prolákliny. Cesta k lávovému jezeru unikátního vulkánu Erta Ale je vysilující. Se zakladatelem projektu, fotografem a dobrodruhem Adamem Lelkem navštívíme jeden z nejagresivnějších kmenů světa. Poznáme tradice a zvyky tajuplného kmene Mursi, jehož ženy si vkládají na důkaz krásy do úst hliněné talířky a muži jsou obávanými bojovníky. Nezapomenutelné chvíle strávíme také na savaně, kde poznáme život mnoha vzácných zvířat. V kolébce lidstva poodhalíme prostřednictvím názorné animace tajemství vzniku Země a života. Vysvětlíme si, proč se Východní Africe přezdívá kolébka lidstva a podíváme se i na nelehký život místních obyvatel.

___

Exkurze sextánů do Prahy

V rámci výuky biologie navštívili studenti sexty skleník Fata Morgana a Zoo v Praze. Exkurze proběhla v úterý 12. května.

Tropický skleník Fata Morgana se nachází mimo areál venkovních expozic Botanické zahrady, na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem je zapuštěna do skalnatého terénu. Přirozeně členitého povrchu skály, která tvoří zadní stěnu skleníku, je zde důmyslně využito k terasovité výsadbě rostlin. Vzniká tak pozoruhodná expoziční plocha o rozloze cca 1750 metrů čtverečních, která svým originálním řešením činí z Faty Morgany evropský unikát.

___

Exkurze do Botanické zahrady a Náprstkova muzea v Praze

Studenti 1. ročníku se dne 5. 5. 2015 zúčastní exkurze do Botanické zahrady a Náprstkova muzea v Praze.

„Japanese Botanic Garden1, Prague Troja" od Czech Wikipedia user Packa – Vlastní dílo.
Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons

Fotogalerii studentských snímků ze zájezdu si můžete prohlédnout zde:

___

Roman Dvořák boduje v Astronomické olympiádě

Student 2. ročníku Roman Dvořák se stal nejúspěšnějším řešitelem krajského kola Astronomické olympiády a postupuje tak na celorepublikové soutěžní setkání finalistů, které se koná 14. a 15. května v Ostravě. K dosaženému úspěchu blahopřejeme.

___

Beseda se spisovatelem Janem Cempírkem

Studenti primy a tercie se ve středu 15. 4. zúčastnili besedy s Janem Cempírkem. Součástí besedy bylo autorské čtení, dále pak výstava fotografií ke knize Autostop. CZ. Akce proběhla v Jihočeské vědecké knihovně.

Jan Cempírek, českobudějovický rodák, spisovatel, novinář a cestovatel, je autorem čtyř publikovaných knih, upozornil na sebe mystifikací, některými médii označovanou za největší českou literární mystifikaci posledních let. Svou knihu Bílej kůň, žlutej drak napsal pod pseudonymem Lan Pham Thi. Kniha byla oceněna Cenou Knižního klubu.

Více o setkání napsal Pavel Pulec z tercie... >

BESEDA SE SPISOVATELEM JANEM CEMPÍRKEM

Je krásné slunečné ráno a já se blížím k Jihočeské vědecké knihovně na Lidické ulici, kde se postupně začínají scházet dvě třídy z našeho gymnázia. Vcházíme do vestibulu knihovny, kde nás vítá paní Petra Mašínová – pracovnice vědecké knihovny. Hned na úvod nám zadává malý, zajímavý úkol – máme si představit, že vezmeme do auta stopaře – Jana Cempírka – a máme ho vylíčit podobným stylem, jakým on sám popisuje stopaře, které na svých cestách poznal. Jako inspiraci využíváme internet, výstavu fotografií a ukázky z knihy...

Přemístíme se o patro výše a někteří z nás čtou své „minimedailonky" – zdá se, že se nám celkem povedly a panu Cempírkovi se líbí...

Když nám poté vyprávěl a četl své zážitky z cest, divili jsme se, co může člověk při stopu zažít. Může potkat lidi pod vlivem různých omamných látek, ale i osoby velice slušné. Procestoval více jak 40 zemí světa, takže poznal i opravdu zvláštní lidi. Myslím si, že mu cestování velice obohatilo život, poskytlo mu i spoustu materiálu pro napsání knih, například knihy AUTOSTOP.CZ. Na závěr jsme měli příležitost zeptat se na vše, co nás zajímá.

Řekl bych, že pan Cempírek mi dost změnil pohled na celé stopování – osvětlil mi ho z té lepší stránky. Bylo to velice příjemné dopoledne a děkuji paní profesorce Štěpánkové, že nás na besedu s ním vzala.

___

Exkurze do Prahy

Kvartáni vyrazili ve čtvrtek 16. 4.do Prahy. Navštívili zde Židovské muzeum, Pinkasovu a Staronovou synagogu, Starý hřbitov a další židovské památky.

___

Divadelní představení: Hygiena krve

Divadlo Líšeň přijíždí do Českých Budějovic s představením Hygiena krve, které je inspirováno svědectvím a vzpomínkami těch, kteří byli zasaženi holocaustem. Hra čerpá i z dobových dokumetů, projevů nacistických vůdců a poukazuje na nebezpečnost textů současných militantních neonacistických webů. Představení se zúčastní studenti sexty, septimy, 1. 2. a 3. ročníku.

Termín a místo konání: čtvrtek 9. dubna, Studentský kostel svaté Rodiny na Senovážném náměstí
___

Motivujeme studenty - zveme významné osobnosti:
Mgr. Petr Pavelec Ph.D., ředitel územního odborného pracoviště
Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích

Přednáška na téma památková péče a historie Českých Budějovic proběhla ve středu 8. dubna od 10 hodin v budově ČRG.

___

Poznávací zájezd do Krakova a Osvětimi

Studenti kvarty, kvinty a sexty se ve dnech 21. a 22. dubna zúčastnili zájezdu do Krakova, druhého největšího polského města, jehož kulturní dědictví zůstalo na rozdíl od všech dalších velkých polských měst během druhé světové války prakticky nedotčeno. Středověké a renesanční historické jádro města proto bylo v roce 1978 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Součástí programu byla i exkurze do bývalých koncentračních táborů Osvětim a Birkenau.

Přečtěte si shrnutí od Luďka Němce... >

Ve dnech 21. a 22. dubna jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do Polska. První den jsme navštívili koncentrační tábory u polského města Osvětim. Nejprve jsme si prošli areál tábora Auschwitz I. V bývalých vězeňských blocích je zde umístěna expozice o historii tábora. Nejhrůznějšími exponáty byly věci zavražděných vězňů – jejich brýle, vlasy, boty a zavazadla. K vidění je zde také plynová komora, která se stala místem smrti mnoha židů a dalších obětí nacismu, a sousední kremační pece, kde byla těla lidí zavražděných jedovatým plynem Cyklon B, spalována. Nedaleko prvního tábora se nachází areál Auschwitz II Birkenau. Ve známé „továrně na smrt" jsme si mimo nechvalně proslulé rampy, kde byly prováděny selekce nově příchozích vězňů, prohlédli i dřevěné baráky, kde byly vězni ubytováni, zbytky plynových komor a krematorií a pomník všem obětem holocaustu.

Následujícího dne jsme navštívili perlu na řece Visle, historické město Krakov. Prohlídku jsme začali na dominantě města – hradě Wawel. Navštívili jsme tamní katedrálu a pak jsme pokračovali do historického centra kolem starobylých klášterů na hlavní náměstí Rynek glowny, kterému dominují radniční věž, kostel Panny Marie a budova Sukiennice. Po poledni jsme se vydali zpět domů.
Byl to zajímavý, pěkný a přínosný zájezd, který nás velice zaujal.

___

Studenti pozorovali zatmění Slunce

V pátek 20. března 2015 bylo na dvorku Českého reálného gymnázia uspořádáno pozorování částečného zatmění Slunce.

Účastníci se zde mohli nejdříve dozvědět něco nejen o zatmění teoreticky, formou prezentace, a poté se seznámit s různými metodami pozorování Slunce. Tyto metody si většinou mohli sami vyzkoušet. Mezi takovéto způsoby pozorování patřilo pozorování dírkovou komorou, promítáním pomocí zrcátek na budovu školy, pozorování přes vyvolaný exponovaný fotografický film, svářecí sklo nebo speciální sluneční brýle. Nejatraktivnější pozorování bylo jednoduchým dalekohledem, pomocí kterého se zatmění promítalo na bílé stínítko. Další velmi populární metoda byla okem přes dalekohled vybavený speciálním slunečním filtrem, kde byla k vidění i sluneční skvrna velikosti Země nebo obrys Měsíčních hor.

Na konci celého pozorování proběhla rozsáhlá diskuze na související témata.

Souběžně s celým zákrytem Slunce byla měřena teplota, intenzita slunečního záření a jeho spektrum. Měřená teplota od začátku zatmění klesla o 6,3°C.

Zájem studentů byl obrovský a celá akce se velmi povedla.

Záznam pozorování již brzy najdete na YouTube.

Zrychlený záznam přechodu měsíce přes Sluneční disk:

Fotogalerie:

___

Pozvánka na německé divadelní představení

Budějovická divadelní skupina Vás srdečně zve na německé divadelní představení, které se uskuteční 31.3.2015 od 18:00 hod.

Chcete-li se dozvědět více, čtěte dále...

___

Návštěva baletního představení: Labutí jezero

Matiné o vzniku netradičního pojetí legendárního baletu Labutí jezero se ve čtvrtek 26. 3. zúčastnili studenti sekundy, kvarty, kvinty a 1. ročníku. Představení proběhlo v Jihočeském divadle, na hudbu P. I. Čajkovského tančí v režii a choreografii Atilly Egerháziho titulní roli Siegfrieda Viktor Svidró.

___
Cestopisný pořad Myanmar (Barma) v proudu času

Studenti sekundy, tercie, kvarty, kvinty, sexty, septimy, 1. a 2. ročníku se v pondělí 23. 3. zúčastní naučného pořadu s názvem „Myanmar (Barma) v proudu času". Více zde:

___

Naše město slaví jubileum

V letošním roce slaví České Budějovice 750 let od svého založení, které se datuje k 10. březnu 1265. ČRG reflektuje tuto skutečnost a ve vybraných předmětech probíhají následující projekty.

Výtvarná výchova: Vzkazy našemu městu

Studenti nižšího stupně gymnázia vytvářeli při hodinách výtvarné výchovy plán města, ve kterém zdůraznili stavby, jež přitahují obzvláštní pozornost. Součástí koláže, která je umístěna na hlavní nástěnce, jsou vzkazy městu. Jedná se o vzkazy povzbuzující, chválící, ale i káravé.

(v lepším rozlišení si obrázek můžete prohlédnout tady)

Dějepis/český jazyk: Po stopách historie Českých Budějovic

Ve čtvrtek 5. března se studenti kvarty a kvinty vypravili do ulic našeho města, kde od prof. Kabíčka získávali informace např. o významných místních památkách, událostech a osobnostech, které zásadním způsobem pozitivně či negativně ovlivnili minulost Č.Budějovic. Vzdělávacím výstupem putování městem budou např. eseje, reportáže a krátký film, který bude ke zhlédnutí na stránkách ČRG.

Podívejte se na video a přečtěte si reportáže studentů >>

Tématem památkové péče a historie Českých Budějovic se bude zabývat i přednáška Mgr. Petra Pavelce Ph.D., ředitele územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Přednáška proběhne ve středu 8. dubna od 10 hod na ČRG.

___

Kvinta soutěží s Chupa Chups

Kvinta ČRG se rozhodla zúčastnit soutěže firmy Chupa Chups o nejlepší plakát s hudební tematikou. Účastníci soutěží o školní výlet v hodnotě 40 000 Kč (1. místo) nebo 15 000 Kč (2. a 3. místo) a navíc i o vybavení školní tělocvičny v hodnotě 80 000 Kč.

___

Poděkování

ČRG obdrželo od rodičů jednoho z našich studentů sochu spartského bojovníka. Socha bude využívána především při výuce dějepisu a českého jazyka. Dárci, který si přál zůstat anonymní, děkujeme!

___

ČRG doporučuje: Literaturabend v Horké vaně

Renomovaný rakouský autor Alexander Peer představí svůj nový román Bis dass der Tod uns meidet 17. března od 19.30 hod v kulturním klubu Horká Vana v Českých Budějovicích.
Vídeňan Alexander Peer, spisovatel a novinář, pravidelně spolupracuje s rakouskými rozhlasovými stanicemi a přispívá do celostátních novin např. Der Standard, Die Presse.

___

Nebojte se hadů

Vzdělávací pořad pro studenty primy a tercie proběhne na ČRG v pondělí 23.2. od 9 hodin a 10 hodin. Ošetřovatelé ze Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou seznámí studenty s mnoha zajímavostmi ze života hadů nejen z naší přírody. Získané poznatky si bude možné ověřit při blízkém setkání se živými hady. Program obohatí i kvíz s využitím interaktivní tabule.

___

Exkurze terciánů do Českého rozhlasu

Ve středu 25. února se šli terciáni podívat, odkud vysílá Český rozhlas České Budějovice a dozvěděli se, jak funguje studio, kde se připravuje vysílání. Zaměstnanci rozhlasu je nechali nahlédnout pod pokličku novinářské práce a zodpověděli na jejich zvídavé dotazy.

A jak se našim studentům na návštěvě líbilo?

Jak to viděla Eva Šmejkalová... >

Ve středu 25. února jsme navštívili Český Rozhlas České Budějovice. Nejprve jsme zamířili do největšího nahrávacího studia v jižních Čechách a zvukový mistr Roman Kamba začal svůj výklad. Popisoval, jak velice důležité je v takových prostorách rozmístění mikrofonů a kolik zdí musí být okolo, aby se dovnitř nedostal žádný zvuk. Také nám vysvětloval základní rozdíly mezi komerčním a státním rádiem. Například že komerční rádio čerpá peníze z reklam a státnímu rádiu dodává peníze - z poplatků za televizi a rádio - stát. Vzal nás do střižny, kterou má každé studio, a ukazoval nám pult, na kterém řídí veškeré mikrofony, hlasitost zvuku atd.

Když dopovídal, přesunuli jsme se do činoherního studia, kde vznikají různé rozhlasové hry, čtou se knihy na pokračování a natáčejí se rozhovory. Bylo překvapivé, jak je dnes jednoduché vložit nějaký efekt. Dříve se vše muselo natáčet, například běhání po dřevěných schodech nebo bouchnutí dveřmi. Ukazovali jsme si, jak se vystřihují z nahrávek například hlasité nádechy nebo nechtěné mlasknutí. Než všechny tyto činnosti s upravováním přešly na počítač, musely se složitě a zdlouhavě střihat pásky s natočeným materiálem.

Když jsme si činoherní studio pořádně prohlédli, ukázal nám pan Kamba studio, ve kterém byl každý zvuk pohlcen do jehlanů po stranách a neměl se od čeho odrazit (používají se z něj hlavně nahrávky do rozhlasových her). Poté jsme zamířili do studia, ve kterém právě probíhal pořad. Paní, která pořad uváděla, pustila písničku a my se na dvě minuty směli podívat dovnitř. Když by byl puštěn mikrofon, slyšelo by nás v tu chvíli kolem 60 000 lidí.

Určitě jsme se na této návštěvě dozvěděli mnoho zajímavých věcí, které nikdo z nás předtím vůbec nevěděl.

Příspěvek Nely Kohoutové... >

Ve středu 25. 2. jsme navštívili Český rozhlas. Celou tuto exkurzi vedl zvukový mistr Roman Kamba. Hned po našem příchodu se nás pan Kamba ujal a nejprve nás vzal do největšího nahrávacího studia v jižních Čechách. Tam jsme se na chvíli posadili a pan Kamba nám řekl obecné věci o Českém rozhlase. Poté jsme se odebrali do režie, kde jsme se dozvěděli, že se mohou tóny, které zpěvák/zpěvačka pokazí, překopírovat a nahradit správnými. Dostali jsme se i do studia, kde právě probíhalo živé vysílání. Paní, která právě vysílala, musela mít dopředu připravené a na minuty vypočítané, co a jak bude říkat, jelikož jsou každou hodinu zprávy. Dostali jsme se do činoherního i hudebního studia. Každé studio má svou vlastní režii. V Českém rozhlase se nachází i místnost na vyprávění pohádek, která je tak akusticky utěsněná ,že je v ní úplné ticho (ideální na vyprávění pohádek). Mně se tato exkurze velice líbila a ráda se podívám do Českého rozhlasu znovu.

Jak se návštěva ČRo líbila Lianě Jedličkové... >

Včera jsme navštívili se třídou Český rozhlas. Prováděl nás Roman Kamba, tzv. zvukový mistr. Prošli jsme několik místností a o každé nám něco řekl. Nejprve jsme se ocitli ve velkém sále, hudebním studiu. Je největší v jižních Čechách. Pak nás vzal do režie, hned vedle studia, a ukázal nám různé technologie, jakým způsobem upravují hudbu, když něco nahrávají (např. nějakou skupinu). Když se hráč třeba splete, tak chybné místo můžou vystřihnout a zkopírovat správný kus skladby. Může se dokonce vytáhnout jakýkoli tón. Byli jsme i v činoherním studiu, kde se natáčí třeba pohádky. Také v místnosti, kde byly na zdech látkové jehlany, aby byla zvukotěsná. Nakonec jsme šli k živému vysílání a tam jsme zjistili, že tato práce není jednoduchá. Když mají živé vysílání, tak se moderátor nikdy nesmí splést, protože je všechno slyšet.

Exkurze byla velmi zajímavá. Ráda bych do Českého rozhlasu šla znovu.

Co o exkurzi napsal Pavel Pulec... >

Dne 25. února jsme se vydali do budovy Českého rozhlasu České Budějovice. Už když jsme přicházeli ulicí U Tří lvů, kde Český rozhlas České Budějovice sídlí, velice mě zaujal moderní vzhled této budovy. Když jsme vešli dovnitř, už na nás čekal zvukový mistr pan Roman Kamba, který nás poté zavedl do hudebního studia, kde nám řekl základní informace o fungování Českého rozhlasu. Poté s námi prošel činoherní studio a studio nahrávání řeči a samozřejmě jsme se podívali i do zvukové režie, kde nám například ukázal, jak se zvuk sestříhával v minulosti a jak se sestříhává nyní. A podle mě přišlo na závěr to nejlepší – na chvilku jsme nahlédli do studia, odkud se vysílá přímo k posluchačům. Tam byla paní moderátorka Kateřina Hálová, která zrovna moderovala pořad Písničky pro radost. Poté jsme se opět vrátili do hudebního studia, kde nám pan Kamba řekl pár slov na závěr. My jsme mu potleskem poděkovali a rozloučili se s ním. Hlavní poznatek, který mi exkurze dala, je to, že vím, kde to celé vysílání vzniká a jaké to stojí úsilí a spolupráci všech pracovníků, aby nějaké vysílání vůbec vzniklo. A za sebe doufám, že se do Českého rozhlasu České Budějovice ještě někdy podívám.

___

Studovat střední školu a řídit vlastní firmu?
Studenti ČRG Aleš Sova a Lukáš Jauker dokazují, že to jde

Telefonní společnost První mobil založili a provozují Aleš Sova a Lukáš Jauker, studenti septimy ČRG. Sami přiznávají, že začátky nebyly vůbec jednoduché a i nyní jim práce na projektu zabírá veškerý volný čas. Vydělané prostředky investují zpět do rozvoje firmy, statečně bojují s byrokracií a zažívají první podnikatelské úspěchy.

ČRG drží odvážným hochům palce a vzkazuje: "Nezanedbávejte studijní povinnosti!" :-)

O podnikání našich studentů píše článek z 30. 1. 2015, z týdeníku 5 plus 2, Českobudějovicko:

Klikněte sem pro článek ve větším rozlišení.

___

Tradiční výstava orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin 
v Jihočeském muzeu

Již 10. ročník výstavy probíhá v zrekonstruované budově muzea a to do 22. února. Je zde k vidění 800 druhů orchidejí, stovky tilandsií, bromélií, sukulentů a nově také masožravky. Novinkou jsou panely, které představují orchideje a zároveň informují o jejich výjimečnosti.

V rámci výuky navštíví výstavu studenti kvinty a 1. ročníku, ostatním zájemcům vřele doporučujeme.

___

Bývalý student ČRG Jan Štifter vydal historickou novelu Kathy

Bývalý student ČRG Jan Štifter, nyní šéfredaktor měsíčníku Barbar!, vydal před nedávnem svůj knižní debut s názvem Kathy. Kniha, která vyšla v nakladatelství Pikador Books na začátku listopadu 2014, vznikala čtyři roky a odehrává se ve zjitřené době po druhé světové válce. Autor v ní vychází z osudů své babičky, jíž úředníci udělali ze života peklo, přestože se proti své vlasti neprovinila ničím jiným, než že se před válkou provdala za Němce.

Více se o knize dozvíte na stránkách Deníku či ve článku časopisu Barbar! online.

ČRG blahopřeje Janu Štifterovi k tomuto úspěchu a přeje mnoho spokojených čtenářů.

___

Divadelní představení v anglickém jazyce: PETER BLACK

Divadelní představení se koná v pondělí 9.2. od 10,15 hod v DK Metropol. Akce se zúčastní studenti kvinty, sexty, septimy, 1. a 2. ročníku. Více se o představení lze dozvědět zde.

___

ČRG obdrželo poděkování za hoštění zahraničního studenta

___

Úspěch našich studentů v okresním kole dějepisné olympiády

Ani v tomto roce se naši studenti Luděk Němec a Adéla Strejcová v okresním kole dějepisné olympiády neztratili a navázali na své úspěchy z minulého roku. V silné konkurenci více než padesáti soutěžících obstáli na výbornou, oba totiž postupují do krajského kola, Luděk Němec dokonce ze třetího místa.
Oběma studentům kvarty děkujeme za jejich poctivou přípravu a přejeme hodně úspěchů v krajském kole.

___

Beseda s Ing. Petrou Suchou,
branch managerem firmy Manpower
na téma Trh práce

Studenti oktávy a 4. ročníku ve čtvrtek 29. ledna besedovali s Ing. Petrou Suchou na téma trh práce, uplatnění absolventů, správný výběr vysoké školy apod.

Více o firmě Manpower... >

ManpowerGroup, společnost s obratem $22 miliard a s 65letou zkušenosti v oboru, nabízí komplexní nabídku řešeni v oblasti lidských zdrojů, která pomáhají klientům uspět v nastupující éře „talentismu". Tato řešeni pokrývají všechny potřeby zaměstnavatelů od vyhledání a náboru talentů, jejich hodnoceni, trénink a rozvoj, řízeni kariery, po agenturní zaměstnávaní a outsourcing.
ManpowerGroup disponuje největší světovou sítí v oblasti lidských zdrojů s téměř 4.400 pobočkami ve vice než 80 zemích světa. Vytváří tak dynamickou kombinaci bezkonkurenční globální působnosti se znalostmi a zkušenostmi na regionálních trzích práce, aby vyhověla potřebám svých 400 000 zákazníků ročně, k nimž se řadí jak menší a střední podniky všech odvětví, tak největší světové nadnárodní korporace. ManpowerGroup poskytuje svá řešení v rámci svých společnosti ManpowerGroup™ Solutions, Manpower, Experis a Right Management.

ManpowerGroup v České republice

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 11.500 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2013, díky své sítí 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1.200 klientů 19.000 nových zaměstnanců.

___

Barbora Holčapková, Adéla Kutilová, Luděk Němec a Filip Novák získali ocenění společnosti SCIO za skvělé výsledky

Naši studenti Barbora Holčapková, Adéla Kutilová, Luděk Němec a Filip Novák získali od společnosti SCIO za skvělé výsledky při testování studentů gymnázií v Jihočeském kraji. Blahopřejeme!

___

Přednáška v anglickém jazyce: Hrozba terorismu

Přednáška na aktuální téma Hrozba terorismu se uskutečnila ve čtvrtek 22.1. od 10 hod v budově ČRG.

Přednášejícím byl americký psycholog a pedagog James Hill, který v současné době vyučuje na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Akce se zúčastnili studenti sexty, septimy, oktávy, 2. a 4.ročníku.

___

___

Poděkování centra Arpida

Za předání výtěžku 10 000 Kč z vánočního jarmarku naší školy poděkoval našim studentům osobně ředitel centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida.

Čitelnou verzi dopisu si můžete přečíst kliknutím zde (otevře se v novém okně).

___

Studenti kvinty a 1. ročníku se vrátili nadšeni z lyžařského kurzu ve Francii

Každá chvíle, kterou mohu strávit s přáteli ze školy, je pro mě vždy velmi silným zážitkem, obzvlášť když s námi jedou i naši skvělí učitelé. Lyžařský kurz ve Francii byla opravdu nezapomenutelná zkušenost. Bobovali jsme, lyžovali, skládali hymnu, došlo i na zpěv a tanec. Až na jednodenní výjimku nás celý týden provázelo slunečné počasí. Nemohu zapomenout zmínit i spolužáky z 1. ročníku, se kterými jsme se postupně seznamovali, a myslím si, že jsme si lyžařský kurz společně opravdu užili. Z mého pohledu se jednalo o jednu z nejlepších, možná i nejlepší akci, kterou jsem s touto školou prožil. Již se nemohu dočkat dalších společných akcí a kurzů.

—Petr Šťastný, kvinta

___

Hokejový zápas ČRG

Hokejové utkání současných a bývalých studentů ČRG se uskutečnilo 26. ledna od 11:15 hod na zimním stadionu v Českých Budějovicích. Současní studenti nastoupili v bílých dresech, ti bývalí v červených.

Zápas probíhal v příjemné atmosféře a o góly nebyla nouze: souboj skončil 9:9 a o výsledku musela rozhodnout až trestná střílení, v nichž zvítězili současní studenti nad bývalými v těsném poměru 2:1.

Akce se - ať už jako hráči nebo jako diváci - zúčastnili studenti primy, sekundy, tercie, kvarty, kvinty, sexty, septimy, 1.a 2. ročníku.

Fotograficky zápas zdokumentovala Magdaléna Bláhová z kvarty:

A ještě jedna galerie od profesorky Bavorové:

___

Den s filologií

Studenti oktávy a 4. ročníku se ve středu 21. ledna zúčastní Dne s filologií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Pozvánku a program si můžete stáhnout tady.

___

Němčina pro bystré hlavy

Goethe-Institut vyhlašuje 5. ročník soutěže „Němčina pro bystré hlavy"!

Chce tak motivovat talentované žáky, kteří se zajímají o přírodovědné a technické obory a zároveň mají alespoň základní znalosti německého jazyka.

Stačí jen vyplnit kvíz v němčině a popsat česky svůj soutěžní projekt z některého přírodovědného či technického předmětu.

Uzávěrka soutěže je 28. února 2015. Výherci získají jazykový pobyt v Německu v létě 2015 doplněný o pestrý volnočasový program. Podmínky a pravidla soutěže naleznete na webových stránkách http://www.goethe.de/ins/cz/prj/hel/qui/deindex.htm

(kliknutím na obrázek si prohlédnete leták v originálním PDF souboru)

___

Maturitní ples ČRG

Společný maturitní ples studentů oktávy a 4. ročníku se konal v pátek 9. 1. 2015 od 19 hod v DK Metropol v Českých Budějovicích.

___

Vánoční jarmark

Vánoční jarmark ČRG se konal ve čtvrtek 18. 12. 2014 od 17 hodin. Studenti si pro návštěvníky připravili hudební a divadelní vystoupení a vyrobili mnoho dárkových předmětů. Finanční výtěžek z jarmarku předají osobně primáni a terciáni centru Arpida v Českých Budějovicích.

___

Návštěva filmového představení

Studenti kvinty, sexty, septimy, 1.a 2. ročníku zhlédli v multikině Cinestar v pondělí 15.12. komedii s názvem Fackyu Göthe. Nejúspěšnější německá komedie roku 2014 pojednává osobitým způsobem o vzdělávacím systému v zemi našich sousedů.

___

Naši studenti slaví úspěch se svým vědeckým projektem

Studenti Českého reálného gymnázia se zúčastnili celorepublikové soutěže Navrhni projekt pořádané českobudějovickým a plzeňským Eurocentrem. Jejich práce na téma Vývoj sítě stanic monitorující kvalitu ovzduší byla vybrána mezi 3 nejlepší projekty v jižních a západních Čechách.

 

8. prosince studenti Adéla Holá a Václav Kalina (oba sexta) a Roman Dvořák (2.R) v Eurocentru v Českých Budějovicích obhájili projekt před odbornou komisí. Připravenou prezentaci přednesli před zástupkyní Ministerstva pro místní rozvoj a dalšími členy Eurocentra a vyzkoušeli si při tom, jaké to je, přednášet před cizími posluchači a odpovídat na jejich dotazy, týkající se nejen řešené problematiky, ale třeba i čerpání peněz ze strukturálních fondů EU. K jejich úspěchu jim gratulujeme.

___

Přišla už pošta?

České reálné gymnázium s.r.o. se účastní projektu Přišla už pošta?, který pořádá Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Městská knihovna v Hluboké nad Vltavou a Poštovní muzeum v Praze.

Prezentace celého projektu proběhne v Hlavním sále Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou od 1. 4. do 19. 4. 2015. Studenti sekundy zahájili práci na tomto projektu 28. 11. 2014 společným vypouštěním balónků, na které umístili vzkazy v češtině, němčině a angličtině.

Projekt bude dále pokračovat psaním a posíláním dopisů a workshopem v nově otevřeném Jihočeském muzeu, kde si žáci vytvoří vlastní pohlednice.

___

Studentky ČRG získaly bronz

Studentky ČRG obsadily v okresním kole basketbalového turnaje pořádaného Krajským úřadem ve spolupráci s DDM České Budějovice 3. místo. Blahopřejeme!

___

Mikulášský den se zvířaty

Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských vad.
—George Gordon Byron

České reálné gymnázium přivítalo v pátek 5. 12. dva zajímavé hosty, MVDr. Lucii Míkovou a Michala Svobodu.
Veterinární lékařka Lucie Míková besedovala s našimi studenty na téma Jak správně pečovat o domácí mazlíčky. Michal Svoboda z Jihočeské záchranné brigády kynologů seznámil studenty se svým záchranářským psem Norisem a předvedl ukázku záchranných prací. Zároveň nám vysvětlil, jakým způsobem se o takového čtyřnohého kamaráda starat.

Programu se účastnili studenti primy a sekundy.

___

Zájezd do Vídně

Wien ist schön, im Advent wunderschön!

Studenti kvinty se v úterý 9. 12. vydali do rakouské metropole, aby se zde seznámili s jejími překrásnými pamětihodnostmi. Navštívili např. Hundertwasserhaus, Hofburg, Stephansdom či Burgtheater. Jejich pozornosti neunikly ani vyhlášené adventní trhy před vídeňskou radnicí.

___

ČRG podporuje i nadále děti
z Dětského centra Jihočeského kraje ve Strakonicích

V loňském školním roce uspořádalo naše gymnázium sbírku pro děti z Dětského centra ve Strakonicích. Děti jsme několikrát navštívili, podívali jsme se, jak se jim daří, byli jsme na velké jízdě s kočárky, tak aby všechny děti v domově mohly společně na procházku (každá dvojice studentů obdržela jeden kočárek či jedno batole a už se jelo). Nyní, v době předvánoční, se do Strakonic opět vracíme a to s divadelním představením našich primánů. Představení nese název Zimní královna a účinkuje zde celá třída. Akce proběhne v pondělí 15. 12.

___

Tradiční předvánoční Aquapulco

V úterý 16. 12. se studenti primy, sekundy, tercie a kvinty zúčastní již tradičního předvánočního zájezdu do Aquapulca. Jedná se o aquapark v Bad Schllerbachu (Rakousko), který se studenty našeho gymnázia navštěvujeme vždy před Vánoci již mnoho let. Studenti mají tento zájezd velmi rádi, vyřádí se na tobogánech a na chvíli si odpočinou od vánočních příprav.

___

Den s němčinou

ČRG Vás zve na Den s němčinou, který se koná ve středu 3.12. Připraven je bohatý program pro všechny zájemce o němčinu.

ČRG jako jediná škola v Českých Budějovicích přivítá ve svých prostorech Thomase Hesslera, zpěváka skupiny Fotos, který povede workshop pro studenty. Akce proběhne 3.12. od 8 do 11 hod.

Program si můžete stáhnout tady.

___

Prezentace projektu Zefektivnění výuky přírodovědných předmětů digitalizací

12. listopadu 2014 proběhla v odborných učebnách ČRG s. r. o. prezentace projektu Zefektivnění výuky přírodovědných předmětů digitalizací.

Prezentace se zúčastnili Mgr. Petr Chládek, Ph.D., vedoucí katedry aplikovaných věd, a RNDr. Dana Smetanová, Ph.D., přednášející fyziky, oba z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, která je partnerem projektu.

Přizváni byli žáci základní školy Hluboká nad Vltavou, ZŠ Grünwaldova a ze základní školy Viva Bambini.

Prezentaci vedli žáci Českého reálného gymnázia s. r. o. pod vedením projektového týmu učitelů: Mgr. Petra Syrovátky, Mgr. Kateřiny Boháčové a Mgr. Jiřího Křížka.

Návštěvníci si mohli spolu s týmem Petra Syrovátky vyzkoušet řadu fyzikálních pokusů, tým Kateřiny Boháčové se zaměřil na experimenty z chemie. Tým Jiřího Křížka učil zájemce vytvářet biologické preparáty a následně je pozorovat pod mikroskopem.

Žáci měli možnost vyzkoušet si i naši jazykovou laboratoř, kterou jsme pořídili v rámci projektu modernizace ČRG s. r. o. Pod vedením Mgr. I. Vlkové se zúčastnili krátké soutěže v anglickém jazyce, která byla hned vyhodnocena.Věříme, že žáky základních škol a jejich učitele prezentace projektu zaujala.

—RNDr. Ludmila Kadlecová, autor a manažer projektu

___

O virech s Ondřejem Lenzem v rámci Týdne vědy

V rámci Týdne vědy proběhla ve středu 26.11. 2014 od 12:45 do 13:30 pro kvintu a 1.R přednáška Ondřeje Lenze o virech.

Kde se tady vzaly? aneb O původu virů

Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D., Ústav molekulární biologie rostlin, Biologické centrum AVČR

Viry jsou částečky stojící na prahu života – většinou jen balíčky několika nejnutnějších genů. Své viry mají živočichové, rostliny, řasy, houby i bakterie. Některé viry dokonce ke svému rozmnožování využívají jiný virus. Jejich genetická informace může být uložena nejrůznějšími způsoby, stejně tak proměnlivý je jejich životní styl a to, jak viry vypadají pod mikroskopem. Kde se vzala tato obrovská rozmanitost a odkud vlastně viry pocházejí? Jsou potomky pradávného tušeného RNA světa, či dokonce přímými předky dnešních organismů? Nebo jsou jen výsledkem nepovedených evolučních experimentů? Jaký je vůbec jejich vztah k životu na Zemi?

___

Zuzana Hejnová na ČRG

Hvězda světové atletiky Zuzana Hejnová navštívila dne 13. listopadu České reálné gymnázium.

Mistryně světa a olympijská medailistka v běhu na 400 m přes překážky besedovala s našimi studenty od 12 hodin v tělocvičně ČRG. O návštěvě se zmiňuje i tento článek v Českobudějovickém deníku.

Fotogalerii z akce a více informací najdete na samostatné stránce >>

___

Entomologická přednáška Davida Boukala v rámci Týdne vědy

V rámci týdne vědy a techniky se studenti sekundy, kvinty, sexty a 2. roč. zúčastnili přednášky o dravém vodním hmyzu (viz níže). Přednáška proběhla dne 6. 11. v budově ČRG.

Žijí ve vodě upíři? Aneb Podivuhodný svět dravého vodního hmyzu

Ing. MgA. David Boukal, Ph.D., Entomologický ústav, Biologické centrum AV ČR
Dravý vodní hmyz zahrnuje především vážky, různé ploštice a vodní brouky. I když není mediálně přitažlivý (odhlédneme-li od aktivit zpěváka Dana Bárty), významně se podílí na koloběhu energie a utváření společenstev v malých vodních plochách. Zároveň je pozoruhodnou skupinou, která se na život ve vodním prostředí adaptovala mnoha různými způsoby. Jednotlivé druhy jsou navíc vzájemně propojeny spletitými vztahy. Co všechno se můžeme skrze dravý vodní hmyz dozvědět o úspěšných strategiích přežití jedinců a fungování celých společenstev?

___

Studenti ČRG se zúčastní konference Cesty ke svobodě

Jihočeská univerzita v České Budějovice a Jihočeské divadlo ve spolupráci se statutárním městem České Budějovice pořádají cyklus akcí nazvaný Cesty ke svobodě: Opletal – Palach – Havel. Smyslem je připomenout události zlomových let 1939, 1969 a 1989 zejména mladé generaci.

Pozvánku rektora Jihočeské univerzity prof . RNDr. Libora Grubhoffera, CSc. s programem konferencí si můžete stáhnout zde.

___

ČRG doporučuje: Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy a techniky AV ČR je nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR.

Více... >

Letošní čtrnáctý ročník proběhne 1.–15. listopadu 2014 ve městech:

Praha / Brno
Ostrava / České Budějovice / Olomouc
Plzeň / Hradec Králové / Liberec / Zlín
Pardubice / Karlovy Vary / Jihlava / Ústí nad Labem
a na mnoha dalších místech.

Přes 500 akcí...

Program Týden vědy a techniky AV ČR 2014 nabídne přes 500 akcí po celé ČR – v každém krajském městě a na mnoha dalších místech.

Program...

Máte možnost navštívit dny otevřených dveří / výstavy / přednášky / filmy / semináře / workshopy / prezentace / panelové diskuze / exkurze /
on-line přenosy / vědecké experimenty / technické vynálezy / soutěže a kvízy / vědecké kavárny

Komu je program určen...

V dopoledních hodinách jsou přednášky a exkurze zaměřeny především na středoškolskou mládež. Odpolední a podvečerní přednášky a doprovodné akce jsou připraveny pro širokou veřejnost. Sledujte však informace u jednotlivých akcí, protože na velkou část programu mají přístup jen registrovaní návštěvníci.

Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR jsou určeny všem návštěvníkům, kteří mají zájem dozvědět se více o nejnovějších trendech v oblasti vědy, o práci vědeckých pracovníků, výzkumných projektech AV ČR, o nejmodernějších vědeckých přístrojích.

___

Halloween night na ČRG

Halloween se sice slaví až 31. října, ale to si naši studenti budou užívat ředitelského volna. Proto se kvintáni rozhodli, že budou slavit o týden dříve a to 24. října. Halloweenská párty začala v 19 hod a trvala až „do rána", neboť účastníci nocovali ve škole.

___

Literární exkurze oktávy a 4. ročníku

V pátek 17. října se studenti oktávy a 4. ročníku zúčastnili literární exkurze v Praze. Prošli se uličkami Malé Strany ve stopách známých literárních postav, navštívili Muzeum Franze Kafky a večer zhlédli divadelní představení Carla Goldoniho Poprask na laguně v Divadle Komedie.

___

Výtvarná soutěž: Obrázkový slovník

Studenti primy, sekundy, tercie a kvarty se s nebývalým zájmem zapojili do výtvarné soutěže. Dle své fantazie vytvářeli jednu stranu obrázkového slovníku. Nejvíce si studenti vybírali jazyk anglický a německý, ale objevily se i stránky v jazyce latinském či španělském. ČRG tedy odeslalo do soutěže více než 60 obrázků. Nyní napjatě čekáme na vyhodnocení soutěže, neboť výherci obdrží hodnotné ceny.

___

Projekt „Čím budu"

Od 26. září probíhá na ČRG projekt „Čím budu". Do projektu jsou zapojeni někteří studenti tercie a kvinty. Každý pátek se studenti setkávají se zástupcem vybrané profese a dozvídají se zajímavosti z příslušného oboru. Setkání probíhají v budově ČRG. Projekt trvá deset týdnů, nachází se tedy nyní ve své polovině. Z reakcí studentů je patrné, že je projekt zaujal, pouze litují, že jednotlivá setkání trvají pouze 45 minut. Dosud prezentované profese: novinář, herečka, veterinářka, advokátka, architekt.

___

Na Českém reálném gymnáziu se společně se studenty mladšího ročníku účastním setkání pilotního projektu" Čím budu". Jako první se nám představil novinář píšící pro MF DNES. Dozvěděli jsme se např. jak se noviny navrhují nebo jak je složité stát se šéfredaktorem. Zjistili jsme, jak odpovědná práce to je a již víme, kolik neobyčejného nadání a práce stojí za vytvořením obyčejného výtisku novin, který každé ráno považujeme za samozřejmost. Novinařina je směr, který mě zajímá a baví, proto jsem setkání s novinářem z MF Dnes velmi ocenil.

—Artur Vaněček, kvinta

___

Přednášky s názvem Rodiče v akci, kdy k nám do školy každý pátek přijde jiné "povolání", je zcela jistě skvělý nápad. Umožní nám podívat se na každé povolání z jiného úhlu pohledu. Většina lidí má totiž zažité představy, podle kterých by se do budoucna mohla řídit při výběru práce. Lidé, kteří nám o jednotlivých povoláních každý pátek povídají, nám naše představy často vyvrací.

Napíšu o povolání, které mě nejvíce zaujalo. Zatím to byl pro mě pan Kubát, žurnalista. Mě osobně žurnalistika vždy velmi zajímala a už dříve jsem si myslela, že by mě toto zaměstnání bavilo, pan Kubát mi tento dojem potvrdil. Mluvil sice o tom, jak je těžké se ve světě žurnalistiky uchytit a jak je to nestálé povolání plné adrenalinu, ale bylo vidět, že on sám by nechtěl dělat nic jiného a že své povolání má víc než rád. Byl rozhodně velkou inspirací. A do budoucna možná jedním z důvodů, podle kterých se budu rozhodovat kam po škole.

—Zuzka Žahourková, kvinta

___

Divadelní představení Faust Studia dell'arte

Na světě existuje mnoho divadelních adaptací této legendy. Představení, o kterém bude řeč, bylo nazkoušeno Studiem dell´arte.

Tento divadelní soubor je typický nízkonákladovými představeními. Ani Faust nebyl výjimkou.
K realizaci celé hry stačily dvě herečky a jedna kulisa ve tvaru pyramidy. Jejím otáčením a rozkládáním spolu s použitím loutek bylo docíleno perfektního vizuálního efektu. Výsledný dojem z celého představení pak podtrhnul více než dobrý výkon Stanislavy Kočvarové v roli Dobra a Sylvy Malinkové v roli Zla.

Samotná hra byla koncipována jako souboj dobra se zlem. Protože zlo je většinou snazší variantou a u člověka má již pár set let navrch, dobro se jej snaží obelstít, což se mu při narození Fausta podaří. Johannes roste a dobro se mu dává poznávat po troškách z moudrých knih. Nenasytnému doktorovi to však nestačí, skrze líbivou knihu lží jej zláká peklo a on je požádá o pomoc, za kterou se mu upíše. Když si uvědomí, že ke zjištění věcí, které přísluší pouze bohu, mu ani peklo nepomůže a chce se dát na pokání, má již za sebou 36 let hýřivého a hříšného života. Propadá beznaději a přesně podle smlouvy jsou pak o půlnoci jeho tělo i duše odneseny do pekla.

Každý den hraje dobro se zlem hru života a smrti. Měli bychom vzít život do vlastních rukou a nespoléhat na to, že dobro zlo nakonec obehraje. Touto myšlenkou končilo 8. října představení a já si myslím, že lepší závěr si ani já na konec těchto řádků nemohu vymyslet.

—Adéla Strejcová, kvarta

___

Divadelní hra se mi líbila. Herci měli jako kulisu magickou pyramidu, se kterou odehráli celé představení. Bylo to velmi zajímavé a obleky vypadaly jako z pohádky. Ve hře mezi sebou bojuje dobro a zlo. Nejzábavnější postavou byl Kašpar, kterého znázornila loutka a rozesmála dospělé i mladší generaci. Přestože příběh dopadl špatně, tak se nakonec všichni usmívali.

—Eliška Míková, kvarta

___

Vážení rodiče, milí studenti a přátelé školy,

v loňském školním roce jsme pro naše studenty uspořádali mnoho zajímavých akcí, o kterých jsme Vás informovali na stránkách ČRG. Jednalo se o besedy s významnými osobnostmi našeho kraje, byli mezi nimi např. vědci, lékaři, ekonomové atd. Studenti měli také možnost setkat se v prostorách ČRG s olympijskou vítězkou Evou Samkovou. Konalo se i mnoho sportovních kurzů, kurzy vodácké a cyklistické, sportovní pobyt v Chorvatsku. V rámci vzdělávacích akcí jsme studentům umožnili konverzovat s rodilými mluvčími v jazyce anglickém a německém, objevovat svět nejen díky účasti na zeměpisných pořadech, ale i na poznávacích zájezdech do zahraničí. Nechyběly ani matematické, fyzikální a dějepisné soutěže. Mnohokráte jsme se vydali za kulturou, do muzeí, kina a divadel. Mysleli jsme i na ty, kteří potřebují pomoc a výtěžek tradičního vánočního jarmarku jsme věnovali Arpidě České Budějovice. V rámci charitativních projektů měla velký ohlas naše sbírka pro Dětské centrum Jihočeské kraje ve Strakonicích. O ČRG jsme v hojné míře četli i v tisku (MF Dnes, magazín Barbar).

V letošním školním roce budeme rozvíjet naše-vaše děti v nejvyšší možné míře, opět jim nabídneme akce poznávací, vzdělávací, sportovní i volnočasové. Všem Vám, kteří jste nám jakkoliv pomohli, děkujeme, děkujeme i hostům ČRG, že si na studenty udělali ve svém programu čas a svým vystoupením je nesmírně obohatili. Dík patří i rodičům našich studentů, kteří podporují své děti ve vzdělávání a úzce s námi spolupracují.

Netřeba podotýkat, že výuka je na ČRG prioritou a proto byl pro nový školní rok opatřen „Experimentální systém PASCO". Jedná se o systém pro výuku přírodovědných předmětů, platformu umožňující měřit více než 70 přírodovědných veličin ve dvou typech výukového prostředí, jež obě umožňují vytváření interaktivních přírodovědných experimentů. Zjednodušeně řečeno, biologie bude naživo, fyzika se bude hýbat a chemie smrdět. Studenti dění kolem sebe zaznamenají, analyzují, zasadí do širších souvislostí a tím pádem mají větší šanci na pochopení přírodovědného života kolem sebe.

—Vaše České reálné gymnázium

___

Týden knihoven

Naši primáni se v pátek 10. října zúčastnili festivalu dětských knih, který se koná v celé republice v rámci týdne knihoven. Podrobnosti k programu viz tento plakátek v PDF.

Návštěva knihovny

Dne 10. 10. 2014 jsme se zúčastnili Festivalu dětských knih, časopisů a her. Akce se konala v Jihočeské vědecké knihovně Na Sadech.V krásné zahradě knihovny jsme měli možnost napsat vzkaz lesu, složit puzzle nebo vyzkoušet, zda poznáme některá zvířata z lesa. Kolem deváté hodiny jsme vešli dovnitř, kde jsme si mohli půjčit knihu nebo časopis, zahrát si stolní hry, vyřešit hlavolamy, modelovat dobroty z marcipánu , koupit si něco k jídlu nebo se zaregistrovat. Líbilo se mi, že zde byly zajímavé knihy , některé jsme si mohli i koupit.Poté jsme měli možnost sednout si třeba na lavičku před knihovnou a číst si nebo malovat křídami po chodníku. V 11.00 jsme vyrazili zpět do školy. Celkově bych celou akci hodnotila na jedničku a ráda bych se zúčastnila i příští rok. Na závěr bych chtěla poděkovat naší paní profesorce Štěpánkové, že nás na akci vzala a vydržela s námi až do konce. DĚKUJI!!!!

—Zuzana Stehlíková, prima

___

Pretestace k jazykovým zkouškám z anglického a německého jazyka

Zájemci z řad studentů mají v měsíci říjnu možnost ověřit si své znalosti z anglického a německého jazyka a to formou zkušebních testů k jednotlivým úrovním. Pretestace z anglického jazyka proběhne 9. října na Britském centru Jihočeské univerzity, pretestace z německého jazyka proběhnou 10. 13. a 17. října v Goethe institutu v českých Budějovicích.

___

Rozvrh hodin je online

Od 7. 10. mají studenti možnost podívat se na rozvrh online na tomto webu, stačí kliknout na odkaz úplně dole v levém menu. Rozvrh nevyžaduje heslo a ukáže studentům jak stálý rozvrh, tak rozvrh na aktuální týden s případnými změnami a suplováním.

___

Divadelní společnost Víti Marčíka jr.: Malý princ

Studenti kvarty, kvinty, sexty, septimy, oktávy, 1.–4. ročníku se dne 6.10. zúčastnili divadelního představení Malý princ. Představení se konalo ve Studentském kostele Biskupského gymnázia na Senovážném náměstí.

___

Motivujeme studenty - zveme významné osobnosti:
Mgr. Zdeněk Bezecný, Ph.D.: Šlechta v moderní době

V pondělí 29. 9. 2014 jsme na naší škole přivítali Mgr. Zdeňka Bezecného, Ph.D. z Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který měl od 11.00 hodin v budově ČRG přednášku na téma "Šlechta v moderní době".

___

Studenti ČRG navštíví výstavu hub v Jihočeském muzeu

Jihočeské muzeum otevře po dvouleté přestavbě v pondělí 22. září. První výstavou, která se zde uskuteční, bude velmi oblíbená a hojně navštěvovaná výstava hub. Výstava potrvá od pondělí 22. 9. do čtvrtka 25. 9. Podle Rudolfa Maška, předsedy Mykologického klubu JM, rostou letos houby, které v jihočeských lesích zatím nikdy nalezeny nebyly např. hřib Fechtnerův, hřib královský, mnoho hřibů, které jsou 
v červené knize a běžně už neexistují. Kolekce se bude každý den doplňovat.

___

Pozornosti studentů ČRG neunikla jedinečná výstava BODIES REVEALED

Studenti septimy, oktávy, 3. a 4. ročníku se zájmem o biologii navštívili v sobotu 20. září v Brně jedinečnou výstavu o lidském těle. Výstava je rozdělena do 9 částí, které obsahují jedinečné celotělové exponáty věnující se jednotlivým systémům lidského těla jako je kostra, svalstvo, dýchací soustava, trávicí soustava, nervová soustava, cévní systém a další. Výstava je zároveň zaměřená na prevenci proti civilizačním chorobám a kouření.

___

České reálné gymnázium doporučuje:

SPEAK–DATING v Českých Budějovicích!

V rámci Evropského dne jazyků pro Vás Europe Direct České Budějovice připravilo jedinečnou možnost procvičit si netradiční a zábavnou formou Vaše jazykové schopnosti nebo si vyzkoušet nový jazyk. Více informací zde >>

___

Akce Jihočeské vědecké knihovny:

Podzimní Hrabal / shrnutí života a díla našeho velkého autora, 25.09. 2014 od 15:30 v knihovně Na Sadech. oddělení pro dospělé čtenáře, suterén

Studio dell'arte – Faust / divadelní představení, 8. října 2014 v 19.00 hodin, Jihočeská vědecká knihovna, Lidická 1, 1. patro, vstup ZDARMA

___

EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ – 26. 9.

U příležitosti Evropského dne jazyků organizuje ČRG v týdnu od 22. 9. do 26. 9. následující program:

Den s EU – úterý 23. 9.

Studenti tercie a kvarty se interaktivní formou dozvědí zajímavosti o členských státech EU. Informace se budou týkat především zeměpisných, politických a jazykových specifik jednotlivých států. Tento program pořádáme ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky, odborem informování o evropských záležitostech.

Přednášející: Ing. Monika Bokšová, M.A.I.S., vedoucí Eurocentra České Budějovice

Den s EU – středa 24. 9.

Studenti primy a sekundy se interaktivní formou dozvědí zajímavosti o členských státech EU. Informace se budou týkat především zeměpisných, politických a jazykových specifik jednotlivých států. Tento program pořádáme ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky, odborem informování o evropských záležitostech.

Přednášející: Ing. Monika Bokšová, M.A.I.S., vedoucí Eurocentra České Budějovice

Přednáška „Výhody a nevýhody členství České republiky v EU" – úterý 23. 9.

Přednáška je určena pro studenty septimy, oktávy a 4. roč.

Přednášející: Ing. David Kursa - Consultant for Media & Political Campaign (absolvent ČRG)

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích – čtvrtek 25. 9. / pátek 26. 9.

Studenti kvinty a 1. ročníku budou informováni o veškerých službách Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.

Konverzace s rodilým mluvčím v anglickém jazyce – pátek 26. 9.

Europe Direct České Budějovice zve studenty na jazykový workshop s rodilým mluvčím. Programu se zúčastní studenti kvinty a oktávy.

___

Projekt Zefektivnění výuky přírodovědných předmětů digitalizací

Na ČRG s. r. o. byl realizován projekt Zefektivnění výuky přírodovědných předmětů digitalizací, který byl zaměřen na zkvalitnění výuky biologie, chemie a fyziky v osmiletém i čtyřletém studiu gymnázia. Ke zkvalitnění výuky došlo nákupem výukových sad připojených k mechanicky odolným laboratorním notebookům vhodných pro záznam měření v terénu s analytickým a podpůrným softwarem (Pasco). Žáci na nich mohou zpracovávat a vyhodnocovat zadávané úlohy. Více o projektu se dozvíte zde >>

___

Studenti tercie ČRG se zapojili do projektu „Čím budu"

Z materiálů RODIČE V AKCI o.p.s.:

Vyber si své zaměstnání hned teď!

Základní informace pro zájemce o kurz - 10 profesí = 10 odborníků = 10 hodin x 45 min - netradiční kurz pro žáky 7.–9. tříd ZŠ a gymnázií - odborníci mluví o svých profesích bez předsudků a srozumitelně pro děti - konkrétní ukázky ze zaměstnání na praktických příkladech z praxe - (hasič, novinář, zahradník, právník, architekt, policista, průvodce, veterinář...)

Výhody pro žáky - získaní základní představy o dané profesi - snadnější výběr budoucího zaměstnání - praktické ukázky přímo v hodině - možnost vyzkoušet si profesi na vlastní kůži - získání hodnotných informací o dané profesi od nestranné osoby - max. počet žáků ve skupině 15

Základní struktura každého kurzu - důvody výběru povolání - popis běžného pracovního dne - výhody nevýhody plynoucí z výkonu profese - jakou si vybrat školu (jak získat zaměstnání) - praktická ukázka z praxe (cca 20 min)

___

Vodácký kurz

Studenti sexty a 2. ročníku se ve dnech 2.–5. září 2014 zúčastnili vodáckého kurzu na Vltavě. Čtyřdenní putování začalo v úterý ve Vyšším Brodě a skončilo v pátek na TJ Meteor v Českých Budějovicích. K již tradičnímu dozoru vodáckých kurzů prof. Pytlové a Hřídelové přibyl nový pedagog ČRG, tělocvikář Cyril Sokol.

___

Adaptační kurz pro studenty primy a 1. ročníku

Adaptačního kurzu v Malontech od 8. 9. do 12. 9. 2014 se zúčastnili studenti primy a 1. ročníku. Cílem adaptačního kurzu bylo usnadnit studentům vstup do nového prostředí a pomoci jim tak s navázáním přátelských vztahů ve třídě. Náplní adaptačního kurzu byly především sportovní aktivity. 

___

ČRG jde do soutěže – Výtvarná soutěž pořádaná Goethe Institutem Praha

Obrázkový slovník

Výtvarná soutěž pořádaná u příležitosti Evropského dne jazyků 2014 v České republice

Termín soutěže: 1. 9.–20. 10. 2014, Česká republika

Kdo může soutěžit: žáci 6.–9. tříd základních škol a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a zahraničních škol na území České republiky.

Zadání soutěže: Vytvoř podle své fantazie jednu stránku obrázkového slovníku z jazyka, který není tvůj mateřský jazyk. Znázorni výtvarně jedno nebo více slov, která spolu tematicky souvisejí, a přidej k nim popisky v jednom cizím jazyce. Počet výtvarně znázorněných a popsaných slov na jedné stránce je libovolný. Inspirovat se můžeš následujícími příklady tematických okruhů, ale můžeš si vybrat i úplně jiné téma. Zkus svou stránku obrázkového slovníku vytvořit tak, aby se daná slovíčka dala naučit snadno a zábavně.

Příklady tematických okruhů:

  • Rodina (otec, matka, syn, dcera, babička...)
  • Dům (okno, dveře, střecha, komín...)
  • Oblečení
  • Zvířata
  • Škola
  • Sporty
  • Dopravní prostředky
  • Povolání

Parametry: formát A4, bílá čtvrtka gramáž od 150 g (klasická čtvrtka)

Techniky: kresba, malba, grafika, počítačová grafika, koláž

Více na www.goethe.de

___

Mezinárodní filmový festival Voda moře oceány

Studenti ČRG se v pondělí 8. 9. 2014 zúčastnili přednášky a besedy se Stevem Lichtagem. Po přednášce následoval film s názvem Mýtus jménem žralok, natočený přednášejícím. Beseda proběhla od 9 hodin v IGY České Budějovice.

Více na www.vodamoreoceany.cz.

___

ČRG opět v Madetovinách

___

Certifikáty Cambridge English Language Assessment pro ČRG

Za přípravu studentů na mezinárodní zkoušky Cambridge English získala naše škola certifikáty od Cambridge English Language Assessment a British Councilu.

  

___

Společnost SCIO znovu udělila ČRG s.r.o. certifikát Pečujeme o vzdělání

Certifikát společnosti Scio udělený Českému reálnému gymnáziu s. r. o.

České reálné gymnázium s.r.o., Pražská 54a, České Budějovice

obdržela
CERTIFIKÁT PEČUJEME O VZDĚLÁVÁNÍ

za aktivní přístup k hodnocení kvality vlastní výchovně vzdělávací činnosti.
  

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pero</b>

___

Studenti byli u zkoušek z AJ úspěšní

Všichni naši studenti, kteří dne 29. 5. konali jazykové zkoušky z angličtiny, je složili úspěšně. Slavnostní předání certifikátů se uskutečnilo 25.6. v 10 hod na Britském centru JU.

"Dne 25. 6. jsme navštívili Britské centrum Jihočeské Univerzity, abychom zde převzali certifikáty za úspěšně složené zkoušky YLCambridge. Předávání se neslo ve slavnostním duchu, přišli rodiče, paní profesorka Kadlecová a naše třídní paní Polenská. Jako první vystoupila paní doktorka Šamalíková, vedoucí centra a řekla nám, že tyto zkoušky jsou skvělým začátkem těch dalších, jako PET a FCE a vyzdvihla naše výborné výsledky. Pak následovalo předání certifikátů a přípitek sklenkou šampaňského. Paní profesorka Kadlecová nám poděkovala za čas, který jsme přípravě věnovali a paní profesorce Polenské za perfektní přípravu a vynikající výsledky všech, co zkoušky skládali na všech třech úrovních. Na závěr bychom i my chtěli paní Polenské ještě jednou poděkovat." –Tereza Bryxová a Zuzana Žahourková, kvarta

___

Student 1. ročníku Roman Dvořák zkoumal tepelné záření ve stratosféře

Dne 31. 5. 2014 se Roman Dvořák z 1. ročníku společně s profesorem Syrovátkou zúčastnil experimentu na hvězdárně v Partizánskom na Slovensku, kde se konal 4. stratosférický let stratosférického balónu projektu "Společně do stratosféry" pořádaný hvězdárnou ve Valašském Meziříčí.  K této příležitosti byla vyhlášena soutěž, spočívající v navrhnutí originálního experimentu, který lze provést na stratosférickém balóně.

Roman Dvořák o akci píše:

Soutěže a samotného letu jsem se měl možnost s panem profesorem Syrovátkou účastnit jako tvůrce Experimentu RAbTeZA, který byl porotou soutěže vybrán jako návrh přijatý.

Pokračování >>

Náš experiment RAbTeZA (Rozložení ABsorbce TEpelného Záření Atmosférou) spočíval v měření tepelného záření ze dvou směrů. Měřící přístroj, který jsem vyráběl doma, byl sestavený ze dvou rour umístěných na konci ramen gondoly balónu. Uvnitř každé roury byly dva senzory infračervného záření – jeden směrem dolů k zemi a druhý nahoru k zenitu. Podobné zařízení se běžně nachází na různých meteorologických stanicích po celém světě s označením pyrgeometer, ale je zde rozdíl, že nemění svojí výšku nad zemí.

Celá měřící aparatura byla připevněná na gondolu JULO-X a stratosférický balón plněný héliem, který vyletěl do výšky 33 km nad zemí, což je 3,5krát výše, než létají dopravní letadla. V této výšce balón praskl a po pěti sekundách volného pádu se snesl na padáčku zpět na zem, kde přistál měkce ve stromě.

Z naměřených dat chci zjistit, v jakých vrstvách je jaké množství všech skleníkových plynů, které mají vliv na naše podnebí a kvalitu životního prostředí.

Experiment byl uskutečněn v rámci projektu Společně do stratosféry, podpořeného Fondem mikroprojektů.

Fotogalerie:

Experiment proběhl v rámci projektu Společně do stratosféry, podpořeného Fondem mikroprojektů

___

Starší aktuality >>

 

___

Sportovní pobyt v Chorvatsku

Studenti tercie, kvarty, kvinty, sexty, septimy a 2. roč se ve dnech 13.- 20.6. zúčastní již tradičního sportovního pobytu v chorvatské Poreči. Náplní pobytu je jízda na kole a kolečkových bruslích, volejbal a samozřejmě plavání ve vodách Jaderského moře. Všem výletníkům přejeme šťastnou cestu a slunečné počasí.

___

Poznávací zájezd: Monako, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko

Zájemci z řad studentů ČRG se ve dnech 16. -20.6. zúčastní zájezdu do Monaka. Při své cestě navštíví např. knížecí palác a oceánické muzeum v Monte Carlu, města Saint Tropez, Sanremo, Innsbruck atd.

Pro studenty, kteří se nezúčastní žádného ze zájezdů, je připraven sportovní a vzdělávací program v Českých Budějovicích a přilehlém okolí.

___

Vodácký kurz: Vltava

Sextáni zdokonalí své vodácké umění na vodáckém kurzu, který proběhne ve dnech 23.- 25. června. Trasa vede z Českého Krumlova do Českých Budějovic.

___

Návštěva Dětského centra Jihočeského kraje ve Strakonicích

Dětské centrum se svými obyvateli nás v dubnu natolik okouzlilo, že se chceme ještě před prázdninami podívat, jak se dětem daří. V úterý 24. 6. za nimi vyrazíme a potěšíme je společně strávenými chvílemi a drobnými dárky.

___

Otevření lavičky Václava Havla

Studenti tercie se ve středu 11. června zúčastnili slavnostního otevření lavičky Václava Havla v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pamětní místo budou tvořit dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem bude prorůstat lípa – národní strom. Podobná vzpomínka na světoznámou osobnost je zatím na čtyřech místech ve světě. První Václav Havel's Place bylo otevřeno v říjnu 2013 na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Následovala lavička v Dublinu, Barceloně a poslední, čtvrtá, byla odhalena letos v květnu na pražském Maltézském náměstí. Budování laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Śípkem.

___

Olympijská vítězka Eva Samková na ČRG

V pondělí 2. června jsme měli čest hostit na naší škole sympatickou olympioničku Evu Samkovou, která z letošní olympiády v Soči přivezla za svůj výkon ve snowboardcrossu zlatou medaili.

Zaplněná tělocvična přivítala mladou sportovkyni bouřlivým potleskem a po zhlédnutí videa, rekapitulujícího Evin olympijský úspěch, se studenti začali bez ostychu ptát na vše, co je zajímalo. Nejvíce otázek se samozřejmě týkalo sportovní kariéry a olympiády, došlo ale i na dotazy ohledně studia, dopingové kontroly či soukromého života. Ukázalo se, že slavná sportovkyně rozhodně není žádný suchar – svými odpověďmi dokázala publikum několikrát pořádně rozesmát.

Přestávku v debatě vyplnila ukázka karate v podání Alice Anderlové (prima) a diskodance Lucie Kočové (sekunda) a Lucie Žaloudkové (tercie). Po debatě pak Eva Samková s úsměvem rozdávala fotografie a plakáty s autogramem a ochotně zapózovala každému, kdo se s ní chtěl vyfotit – a nebála se u toho dělat si ze sebe legraci.

Eva Samková si získala studenty svou otevřeností a vtipem a na konci setkání si od nich vysloužila dlouhý aplaus vestoje – a také velký respekt za to, že jí světový úspěch neubral nic ze skromnosti a bezprostřednosti.

___

O návštěvě referovala i MF Dnes ze 3. 6. 2014:

Rozhovor si můžete přečíst také online tady.

___

Eva Samková (* 28. dubna 1993 Vrchlabí)

S lyžováním začala ve věku dvou let a v sedmi letech přešla na snowboard. Závodně se snowboardingu věnuje od 10 let. Původně se věnovala freestyle snowboardingu, ale po zlomeninách nohy a ruky přešla na snowboardcross, kterému se věnuje od roku 2008. Mezi své záliby uvádí hraní na saxofon, bicí, jízdu na koni nebo surfing.

Jejími trenéry jsou Marek Jelínek a Jakub Flejšar.

ZOH: 2014: 1. místo. Největší úspěchy: 3x 1. místo na MSJ 2008, 5. místo na MS 2011, 7. místo na MS 2013, trojnásobná vítězka závodu SP. (zdroj: Wikipedia.org)

___

Jazykové zkoušky z angličtiny

Blahopřejeme studentům Tereze Bryxové, Zuzaně Žahourkové, Petře Kozojedové, Krystýně Sovové, Adamovi Liptákovi, Lukáši Freudlovi a Jakubovi Hřídelovi z kvarty a tercie, kteří úspěšně složili zkoušky Flyers.

Ve čtvrtek 29. 5. budou konat jazykové zkoušky z angličtiny další studenti primy, tercie a kvarty. Vzhledem k vysokému počtu účastníků (22) proběhnou zkoušky v budově ČRG a to pod vedením examinátorů z Britského centra JU v Českých Budějovicích. Studenti konají zkoušky různých úrovní Starters, Movers a Flyers.Young Learners Cambridge. Slavnostní předání certifikátů se uskuteční 25. 6. v dopoledních hodinách na Britském centru JU v Českých Budějovicích.

___

Evropský den dětí

Studenti primy, sekundy, tercie a kvarty se dne 26.5. zúčastní Evropského dne dětí, který pořádá Eurocentrum České Budějovice ve spolupráci s Europe Direct České Budějovice. Součástí programu jsou mimo jiné např. poznávací kvízy a puzzle Evropy.

Studentské hodnocení Evropského dne dětí

Na Evropský den dětí, který se konal v zahradě DDM, jsme se velmi těšili. Když jsme dorazili na místo, viděli jsme mladší spolužáky plnit úkoly na jednotlivých stanovištích. Stanoviště obsluhovaly pracovnice Europe Direct, jak jsme se později dozvěděli.

Naše třída se rozdělila do několika skupin a i my jsme začali putovat po stanovištích. Jednalo se např. o skládání puzzle, kvíz o Evropě, házení míčkem na cíl atd. Každá z jednotlivých aktivit nás měla zábavnou formou něco naučit. Příjemným bonusem byl dárek za určitý počet získaných bodů. Pracovnice Europe Direct a Eurocentra České Budějovice působily velmi milým dojmem a leccos nás naučily. Mluvíme za všechny, když říkáme, že podobných akcí bychom se mohli účastnit častěji.

—Zuzana Žahourková, Aneta Hucková, kvarta

___

Indonésie – po stopách lidojedů

Studenti sekundy, tercie, kvinty, sexty, 1., 2. a 3 ročníku se v úterý 20. 5. zúčastní zeměpisného pořadu „Indonésie – po stopách lidojedů". Program je pořádán v rámci unikátního projektu Planeta Země 3000, akce se koná v DK Metropol České Budějovice.

___

Exkurze do ŠKODA AUTO a.s.

V úterý 20. 5. navštívili studenti kvarty a septimy hlavní výrobní závod ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi. Studenti si prohlédli muzeum ŠKODA AUTO i samotný výrobní závod.

V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi společný podnik. ŠKODA tak patří k jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Muzeum oživilo tento příběh na autentickém místě – v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly automobily. Hned vedle v největším a nejmodernějším závodě tento příběh pokračuje: den co den tam sjíždějí z výrobní linky nové škodovky.

___

Panelová diskuze na téma
Vliv evropské integrace na politický, ekonomický a kulturní vývoj ČR

Diskuze se koná 20. května od 14 hod v DK Metropol České Budějovice, Kruhový sál.

Panelisté:

Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D.,CSc. (přední český filozof, Univerzita Karlova)

Ing. Michal Brožka, Ph.D. (ekonom Raiffeisenbank – bývalý student ČRG)

Radek Špicar, M. Phil. (viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR)

___

Milovníci opery z řad ČRG navštívili „Carmen"

Studenti se zájmem o kulturu navštívili dne 6. 5. 2014 Jihočeské divadlo a zhlédli zde Bizetovu operu Carmen, geniální zhudebnění původního příběhu Prospera Mérimée o divoké cikánce Carmen, jejíž lásku nikdy nikdo nezíská natrvalo.

A jaké byly dojmy našich studentů? Čtěte zde >>

Myslím si, že představení, o kterém budu psát, bylo vpravdě bravurním kulturním kouskem. Je více jak vzácné, aby se povedlo skloubit všechny aspekty opery v kvalitní operu. Zvláště pokud jde o tak starobylé a zavedené dílo, jako je Carmen. Toto provedení hodnotím jako povedené i pro jeho neotřelost, a přesto rozumnou míru úprav Bizetovy verze se značnou dávkou originality.

Není třeba dlouze popisovat děj klasické Carmen, a tak se zaměřím na zvláštnosti tohoto představení. Režisér si na nic nehrál, nemusel křečovitě směřovat k Bizetově verzi, a přece bylo jasné, o co jde. Carmen byla Carmen a vůbec nevadilo, že nebyla černovlasá, neměla oblečení s penízky, na kulise za ní nebyl vůz s nápisem "Cirkus".

Příjemně mě překvapilo i to, že se obešel i bez tak oblíbené a ohrané tamburíny. A vůbec mi nevadilo, že zazněly klasické kastaněty, bez kterých se Carmen asi neobejde. Jako plus vnímám i to, že byla nastudována ve francouzštině, v jazyce, ve kterém byla napsána.

Nakonec se myslím sluší shrnout představení tím, že herci museli vyjít čtyřikrát na děkovačku, než potlesk skončil.

Adéla Strejcová, tercie

___

Dne 6. května jsme se vydali spolu s naší paní profesorkou Štěpánkovou do Jihočeského divadla na představení opery Carmen. Sešli jsme se v 16.40 a netrpělivě jsme vyhlíželi paní profesorku. Když přišla, vydali jsme se do budovy divadla, kde na nás dýchla krásná divadelní atmosféra. Odložili jsme si oděvy v šatně a najednou zazvonil zvonek.

Když jsme vyšli do hlediště, zahlédli jsme připravující se orchestr. Najednou se roztáhla opona, zhasla světla, diváci ztichli a představení začalo.

Velice se mi líbila hudba orchestru, hráli opravdu překrásně. Při tomto představení jsme museli být bystří – herci zpívali ve francouzském jazyce, a tak jsme sledovali titulky umístěné nad jevištěm. Nejvíce mě zaujaly výkony WeiLong Tao v roli Dona José a Sandry Schwarzhaupt v roli Carmen.

Obdivuji umění všech účinkujících a chtěl bych, aby nás paní profesorka brala do divadla častěji.

Pavel Pulec, sekunda

___

Cyklokurz pro studenty septimy a 3. ročníku

Ve dnech 12.–15.5. proběhl již tradiční cyklokurz pro studenty septimy a 3. ročníku. Akce se konala v okolí Stráže nad Nežárkou, ubytování bylo zajištěno v chatkách v obci Jemčina.

___

Přednáška pro septimány

Přednáška na téma Geneticky modifikované organismy se koná ve středu 21.5. od 11 hod v budově ČRG. Přednášet bude Mgr. Andrea Jarošová z Přírodovědecké fakulty JU.

Genetické inženýrství a molekulární biologie patří v současnosti k velmi rychle se rozvíjejícím oborům. Na přednášce se studenti seznámí s technikami používanými ke genetickým modifikacím mikroorganismů, rostlin a živočichů i s klasickými šlechtitelskými metodami, dozvědí se jak je to s horizontálním přenosem dědičné informace v přírodě (tedy jak využívá tzv. genetické modifikace přirozeně sama příroda). V České republice je nakládání s GMO regulované zákony. Jaké geneticky modifikovanými organismy můžeme u nás potkat? K čemu se GMO využívají ve světě? Mohou GMO představovat nebezpečí pro člověka nebo přírodu? Měli by se úplně zakázat, tak jak je tomu v Rakousku, nebo s nimi můžeme zacházet jako s jakýmkoliv jiným organismem? Ke všem těmto otázkám by měla přednáška poskytnout nápovědu.

___

Septimáni se zájmem o německý jazyk se zúčastní akce:

___

ČRG na budějovickém Majálesu

Budějovický Majáles se nezadržitelně blíží. Za několik týdnů se už po jedenácté staneme v našem  městě svědky největšího nekomerčního festivalu v České republice, který - stejně jako v předchozích letech - bude sázet na originální a inovativní program. A to vše díky tomu, že tento festival mají na starosti příjemní, mladí a kreativní lidé.

Majálesu se účastní většina středních škol a Jihočeská univerzita. Avšak nebyl by to ten pravý majáles, kdyby se na něm neobjevilo i České reálné gymnázium. Na letošní ročník se naši studenti doslova vřítí v roli superhrdinů, kteří můžou svět zachránit a nebo ho zničit. Od pondělí do středy budou probíhat vystoupení a přednášky našich studentů a ve čtvrtek přijde na řadu samotný král. Na nábřeží u Železné panny vystoupí náš kandidát Tomáš Kadlec, tak nezapomeňte všichni přijít a podpořit ho. Na závěr majálesu nás čeká slavnostní průvod, kterého se každoročně zúčastní přes tři tisíce studentů. Objeví se poutavé, propracované, zkrátka úžasné masky a také Tomáš Kadlec na alegorickém voze jakožto kandidát na Krále Majálesu.

České reálné gymnázium možná není tou největší střední školou v Českých Budějovicích, ale jeho studenti drží jednotně pospolu a do přípravy letošního festivalu vkládají veškeré možné úsilí.  Přijďte nás podpořit a pomozte našim superhrdinům ovládnout jedenáctý ročník Budějovického Majálesu!

–Artur Vaněček

___

Studenti ČRG pomáhají dětem z Dětského centra Jihočeského kraje ve Strakonicích

Jsou to listy nepopsané, srdce otevřená, duše bezelstné a přesto je k nim život nespravedlivý. Chybí jim máma s tátou, kteří by je nade vše milovali a byli jim průvodci a ochránci celým životem. To nejcennější, domov, jim dát nemůžeme, ale můžeme přispět k tomu, aby měly důvod se smát a cítily se na chvíli šťastnější.

ČRG jsme uspořádali sbírku pro děti z Dětského centra Jihočeského kraje ve Strakonicích. Dětské centrum jsme navštívili 28. dubna s našimi sekundány, kteří vybrané dary dětem osobně předali.

Pobytové zařízení pro děti, které sídlí v areálu Nemocnice Strakonice, a.s., navazuje na činnost krizového centra v Českých Budějovicích. Hlavní náplní činnosti zařízení je komplexní péče o děti předškolního věku, zejména kojence a batolata, včetně zdravotní péče, rehabilitace, psychologické péče, výchovné péče a sociálního poradenství.

___

Motivujeme studenty: Zveme významné osobnosti
MUDr. Václav Chmelík

Pozvání ČRG na besedu se studenty k naší velké radosti přijal primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice a.s. MUDr. Václav Chmelík. Beseda na téma „Historie a současnost infekčních chorob“ se uskuteční 15. 4. v 12 hod v budově ČRG.

___

Konverzace v německém jazyce s rodilou mluvčí

Milí studenti vyšších ročníků,

máte zájem si „popovídat“ německy? Nabídka konverzace s Franziskou M. Keller je tu pro Vás. Začínáme v úterý 22. 4. v 18 hod. (více informací u Moniky Bavorové)

___

Přednáška: Českoslovenští piloti RAF

Přednáška na téma „Piloti RAF“ se uskuteční ve čtvrtek 24. 4. od 10 hodin v budově ČRG. Přednášejícím bude PhDr. Jiří Petráš, vedoucí oddělení společenských věd Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

___

Blackout v Jihočeském divadle očima studentky:

Blackout aneb Co (všechno) se stane, když nejde proud?

Jihočeské divadlo, České Budějovice, 4. 4. 2014

Blackout? Představte si, co všechno se mezi námi, civilizovanými lidmi jedenadvacátého století může stát, když vypadne proud. Co všechno by v našem příjemném přetechnizovaném světě nefungovalo? Kam bychom šli, když by doma byla zima? Co bychom si počali, kdyby nefungovaly ty nejobyčejnější věci, které v běžném životě ani nevnímáme? Jako třeba že chladnička chladí, mraznička mrazí, světlo svítí, telefon funguje a voda teče? Jak bychom se skutečně, ale skutečně zachovali, kdyby k tomu opravdu došlo?

Nikdy by mě nenapadlo se nad tímto tématem zamyslet. Až do minulého pátku, kdy jsem si se svými spolužáky užila skvělého představení „Blackout“ v Jihočeském divadle.

Děj inscenace, kterou režíroval odcházející Martin Glaser a kterou napsala jeho tvůrčí souputnice a bohužel též odcházející Olga Šubertová, je drsný stejně jako skutečný blackout. Odehrává se kdesi v pustých lesích v mrazivé zimě konce nejmenovaného roku. Manželé Vávrovi se v těžké situaci uchýlili do své maringotky, ale od první chvíle zažívají spršku katastrof…

Bylo zajímavé sledovat chování a emoce postav, které se v těžkém, pochmurném čase každou chvíli měnily. Pro mě osobně bylo nejhorším zjištěním to, že nejsnadněji by přežili, a zřejmě i v životě přežívají, ti nejvíce bezcharakterní lidé jako jsou zločinci, vrahové a sobci.

Musím se přiznat, že mám ráda činohru našeho Jihočeského divadla a že jsem od této hry očekávala skvělou podívanou. Moje očekávání byla zcela naplněna jednak skvělými hereckými výkony Věry Hlaváčkové a Viktora Limra, dále pak scénickým provedením a hudbou. Co se mi ale těžko popisuje, to je kontrast vlastních pocitů během představení. V jednu chvíli jsem se smála. A v dalším okamžiku mě mrazilo po celém těle. Takový by asi byl skutečný blackout…

Po zasloužených ovacích jsme byli hosty přednášky dramaturgyně JD Olgy Šubertové a naší zdaleka nejznámější a nejpopulárnější expertky na energetiku a fyziku Dany Drábové. Droboučká Dana Drábová statečně zodpovídala na naše otázky a popsala nám podrobně předpokládaný průběh skutečného reálného blackoutu a jeho následků.

Jsem moc ráda, že jsem se inscenace a přednášky mohla zúčastnit. A představení jako takové určitě všem doporučuji. Ostatně jako celé naše JD.

—Štěpánka Kotrbová, septima

___

Studenti byli u soudu

Studenti kvinty se zúčastnili soudního jednání u Okresního soudu v Českých Budějovicích. Hlavní líčení ve věci majetkové trestné činnosti, kdy pachatel opakovaně vykrádal rodinné domy, chaty a byty, proběhlo v úterý 8.4. Během jednání bylo vyslechnuto 10 svědků, kteří svou svědeckou výpovědí významně přispěli k prokázání viny obžalovaného. V závěru jednání byl vynesen rozsudek, na základě kterého byl obžalovaný odsouzen na dva roky odnětí svobody nepodmíněně.

___

Terciáni a kvartáni konali Cambrigdské zkoušky z anglického jazyka

Naši studenti Tereza Bryxová, Lukáš Freudl, Jakub Hřídel, Adam Lipták, Petra Kozojedová, Kristina Sovová a Zuzana Žahourková skládali dne 4. dubna zkoušky „YLE Cambrigde“ na Britském centru JU v Českých Budějovicích. V květnovém termínu se zkoušek zúčastní dalších více než 20 studentů z primy, tercie a kvarty. Vzhledem k vysokému počtu účastníků mají studenti možnost konat zkoušku v domácím prostředí, tedy v budově ČRG.

___

Studentský účet Gaudeamus od Komerční banky

Studenti septimy a 3. ročníku měli dne 28. 3. možnost dozvědět se vše podstatné o studentském účtu Gaudeamus. V budově gymnázia je totiž navštívily pracovnice Komerční banky, které našim studentům prezentovaly výše zmíněný účet, ale i další bankovní produkty určené pro studenty. Účastníci prezentace získali informace nejen o studentském účtu, ale i např. o možnostech studentských úvěrů, používání debetní a kreditní karty. Během besedy se studenti zajímali o další témata jako např. hypotéky a jejich refinancování, vývoj úrokových sazeb atd. Prezentace se uskutečnila v rámci předmětu Člověk a svět práce.

___

Jak vyučovat finanční gramotnost poutavě a zábavně

Jak vyučovat finanční gramotnost poutavě a zábavně již dávno vědí vyučující ČRG, RNDr. Jana Bohůnková a Mgr. Soňa Hřídelová, a přesto se ve dnech 24. a 25. 3. zúčastnily vzdělávací akce na toto téma. Akci pořádala akreditovaná vzdělávací instituce KFP – Kořený Fichtner Pavlásek, s.r.o. Předchozí znalosti a dovednosti získané z e-learningu prohloubily naše vyučující v tomto rozšiřujícím kurzu.

S výukou finanční gramotnosti máme na ČRG již několikaletou zkušenost a vzhledem k dynamičnosti této disciplíny vítáme všechny možnosti, které vedou k rozšiřování znalostí nás vyučujících i našich studentů. —RNDr. Jana Bohůnková

___

Naši studenti se v krajském kole olympiády z dějepisu neztratili!

Luděk Němec a Adéla Strejcová, studenti tercie, úspěšně reprezentovali naše gymnázium v krajském kole dějepisné olympiády, jež se uskutečnilo 26. března 2014 v českobudějovickém Domu dětí a mládeže. Nejenže se zařadili mezi úspěšné řešitele složitých otázek (uspělo pouze sedmnáct z třiceti pěti zúčastněných), ale dostali se mezi nejlepších deset. Luděk Němec obsadil páté místo, Adéla Strejcová místo šesté. České reálné gymnázium se díky jejich výborné přípravě stalo jedinou jihočeskou školou, která má v první desítce dva zástupce.

Do celorepublikového kola postupují přímo první tři, ovšem Luděk Němec má ještě šanci na postup, protože získal vysoký počet bodů.

Oběma studentům blahopřejeme. Protože dějepisná olympiáda je určena studentům tercií a kvart (a také osmých a devátých tříd), doufáme, že barvy naší školy budou hájit i v příštím roce.

Blackout v Jihočeském divadle

Studenti kvinty, septimy, 1. a 3. ročníku zhlédnou dne 4. 4. divadelní hru "Blackout". Po představení bude následovat beseda s účinkujícími.

Všechny technické vymoženosti zkolabují. Nepůjde topení, voda, ve městech se začnou hromadit odpadky, policie i zdravotní péče přestane fungovat. Možná by vás touha se zahřát a uvařit si něco k jídlu stejně jako naše hrdiny dohnala k nedobrovolné výpravě na opuštěnou chatu do lesů. A třeba by i k vám dorazili nezvaní hosté se stejným přáním - přežít. Přežít ať to stojí, co to stojí… A třeba na úkor někoho jiného! Režie: Martin Glaser

___

Jak se mají v USA II

Od našeho studenta Alberta Schandla, který v současnosti studuje v USA, přišel další zajímavý dopis. Přečtěte si ho tady nebo tady na stránkách Ireny Vlkové (otevřou se v novém okně).

___

Projekce filmu Podezřelá čokoláda

Studenti vyššího stupně gymnázia se dne 26. 3. zúčastní projekce dokumentárního filmu s názvem Podezřelá čokoláda. Projekce se uskuteční v kině Kotva.

Více o festivalu Jeden svět >>

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě. Festival se nekoná jen v hlavním městě, ale po promítání v Praze se projekce Jednoho světa přesouvají do 33 českých a moravských měst. Po projekcích filmů následují debaty s režiséry, zahraničními hosty nebo českými experty.

Více o filmu Podezřelá čokoláda >>

Už v roce 2010 odhalil režisér filmu Miki Mistrati otřesné praktiky na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny, kde byly k otrocké práci zneužívány děti, často pašované z mnoha chudých zemí Afriky. Značný podíl na tom měl i samotný čokoládový průmysl. Pod tlakem veřejnosti se velcí výrobci čokolády zavázali zjednat rychlou nápravu a slíbili zajistit vzdělání a zdravotní péči dětem, které zde byly nuceny pracovat. Kolik z obratně mediálně prezentovaných projektů, kladoucích si za cíl zlepšit situaci farmářů kakaových plantáží, bylo skutečně realizovaných a prospěšných pro místní komunitu? To byla otázka, která zajímala i Mikiho, jenž se vydal tyto projekty po letech ověřit.

Už od samotného začátku své investigativní cesty však naráží na podezřelé překážky – proč mu Velvyslanectví Pobřeží slonoviny odmítá vydat povolení ke vstupu do země?

___

Jak se studentům líbilo na exkurzi v Madetě?

Dne 11. 3. 2014 jsem byla jednou z účastnic dlouho očekávané exkurze do českokrumlovského závodu akciové společnosti Madeta. Na tuto exkurzi nás osobně pozval generální ředitel Madety pan Ing. Milan Teplý, který naši školu navštívil v listopadu. Po příjezdu jsme byli přivítáni tiskovou mluvčí Madety, paní Mgr. Martou Faktorovou, která pro nás měla připravenou plnou náruč Lipánků. Nepopírám, že nám to udělalo velkou radost.

Před začátkem exkurze jsme se rozdělili do dvou skupin a oblékli jsme se do speciálních obleků (pláště, čepičky a návleky). Při prohlídce jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o výrobě sýru Niva a Caesar Bleu. Naši průvodci ochotně odpovídali na všechny naše dotazy a nechali nás nahlédnout „pod pokličku“ celého výrobního procesu.

Jsem velice ráda, že jsem se této jedinečné akce mohla zúčastnit a jménem svých spolužáků děkuji paní Martě Faktorové a panu Teplému. —Štěpánka Kotrbová, septima

 

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.tuzka</b>

 

Cestopisný pořad Sultanát Omán

Žáci sekundy, tercie, kvarty, kvinty, sexty, 1. a 2. ročníku se dne 18.3. zúčastnili naučného pořadu s názvem „Sultanát Omán“. Z webu pořadatelské agentury Pohodáři přebíráme text a několik fotografií, které pořad dobře vystihují:

Již název pořadu voní trochu omamně po kadidle a parfémech, nebo někomu čpí velbloudím pižmem, ale v každém případě navozuje pocit exotiky. Ano vezmeme vás, pokud náš pořad navštívíte, na východní část Arabského poloostrova, kterou spravuje pro nás, lidi žijící v demokratickém zřízení, neznámá absolutní monarchie. Pojďme se seznámit se zemí sultána Qaboose bin Saida. Tento sultanát, stejně jako ostatní arabský a muslimský svět, byl a zůstává prostředím slavných příběhů chytré a krásné vezírovy dcery Šahrazád z knihy Tisíc a jedna noc, jež vypráví svému králi Šahrijárovi vedle erotických i moudře poučných zkazek třeba o neohroženém mořeplavci Sindibádovi, který se údajně přímo v Ománu narodil. Je ale také místem vesměs tolerantního soužití islámu s hinduismem, křesťanstvím a ostatními náboženstvími. Zdejší neuvěřitelný hospodářský růst v posledních desetiletích v kontrastu s místy až mimozemsky vypadající a nedotčenou přírodou učinil z tohoto koutu naší planety magnet přitahující v současné době stále více lidí z celého světa. A to je důvod, proč jsme se rozhodli o tomto kulturně a klimaticky odlišném a nepříliš hustě obydleném kusu mnohotvářné pouště, barvitých hor a svěžích oáz podat audiovizuální, naučně zábavnou výpověď dříve, než jej udusí ničím nezastavitelná a strašlivě nudná globalizace světa.

___

Návštěva Goethe Zentra

Dne 11. 3. 2014 se zájemci z řad studentů 4. ročníku zúčastnili v Goethe Zentru večerního programu s názvem Německy mluvící města pod lupou. Tentokrát jsme společně s rodilou mluvčí, studentkou Franziskou Keller, navštívili FALC - německou spolkovou zemi, která se rozkládá na obou březích řeky Rýn. Tomuto nejteplejšímu regionu Německa se také říká německé Toskánsko. Teplé klima je vhodné nejen pro pěstování vinné révy, ale také kivi, fíků, jedlých kaštanů a mandlí. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o městě Landau, třetím největším městě v regionu (44000 obyvatel), univerzitním městě se 7000 studenty. Třetinu Falce zaujímá přírodní rezervace Falcký les. K prožití dovolené tu láká množství cyklostezek, hradů, zřícenin a slavností spojených s ochutnávkou místních vín. Na konci programu jsme měli možnost ochutnat nejen falcké speciality Saumagen a Bierwurst, ale také bílé a červené víno typické pro tuto oblast – Riesling a Dornfelder. Program se nám líbil a ráda bych ho doporučila i ostatním našim studentům.

—za třídu 4.R Adéla Barešová

___

Exkurze do Prahy očima jedné z účastnic

V úterý 25. února se žáci kvinty, 1. ročníku a 2. ročníku zúčastnili výletu do Prahy. Po dvouhodinové cestě do Prahy jsme jako první navštívili Národní knihovnu České republiky (Klementinum), kde jsme si mohli prohlédnout prostory velké knihovny a zhlédli jsme film o historii a chodu knihovny. Poté jsme se přesunuli do Židovského muzea. Zde jsme si poslechli výklad o životech Židů. Navštívili jsme několik pražských synagog, které v současnosti slouží jako muzea. Velmi nás zaujala především Pinkasova synagoga, která se v poválečných letech stala Památníkem českých a moravských Židů, kteří se stali oběťmi holocaustu. Na stěnách synagogy byla napsaná jména zavražděných. Bylo jich tolik, že pokrývaly snad každičký centimetr všech stěn.. Navštívili jsme také židovský hřbitov, jehož náhrobky jsou v několika vrstvách nad sebou. Tato skutečnost nás velmi překvapila.

V sedm hodin už každý z nás seděl na svém sedadle v Národním divadle a sledoval hru o lásce a staré vesnické nátuře Naši furianti. Herci Národního divadla odvedli perfektní výkony. Po bouřlivém potlesku jsme se vydali na cestu domů. —Iveta, 2.R.

Motivujeme studenty - zveme významné osobnosti

Ve středu 26. 2. 2014 jsme měli tu čest přivítat na naší škole rektora Jihočeské univerzity, prof. RNDr. Libora Grubhoffera, CSc. Přednáška byla určena pro studenty 3. a 4. ročníku a septimy.

___

Hokejový zápas na ČRG: Současní studenti proti bývalým

Dne 30. 1. se na zimním stadionu v Českých Budějovicích uskutečnilo hokejové utkání současných a bývalých studentů. Do hry zasáhli i pedagogové našeho gymnázia. Součástí programu byla také krasobruslařská vystoupení a doprovodné soutěže. Program proběhl od 11:30 do 13:00 hodin.

Podívejte se na kompletní fotogalerii a přečtěte si rozhovor se zúčastněnými sportovci zde na samostatné stránce.

___

Exkluzivní exkurze do Madety je tady!

České reálné gymnázium se dne 11. 3. zúčastní exkurze do Madety. Jedná se o jedinečnou akci, neboť společnost Madeta exkurze standardně neumožňuje. Naši studenti byli osobně pozváni generálním ředitelem Madety Ing. Milanem Teplým. Velmi si této nabídky vážíme a s radostí jsme ji přijali.

___

Česká studentská unie
udělila naší škole v projektu
Gymnázium roku 2013/2014
3. místo v Jihočeském kraji

Česká studentská unie, největší studentská síť v ČR, udělila naší škole diplom za 3. místo v soutěži o Gymnázium roku 2013/2014 v Jihočeském kraji, které škola získala na základě hlasování studentů. Diplom si můžete prohlédnout kliknutím na náhled.

___

Sportovní úspěchy našich studentů

Celá řada našich studentů patří mezi úspěšné sportovce. Požádali jsme je proto, aby do školy přinesli diplomy, medaile a trofeje, které získali za své sportovní úspěchy, a udělali jsme z nich tematickou výstavu. Jednotliví sportovci budou v brzké budoucnosti prezentováni na těchto stránkách.

___

Space Camp 2014

Přihlašování na evropský Space Camp 2014 bylo zahájeno! Space Camp je letní tábor, který se bude konat od 31. července do 7. srpna 2014 v Andøya Rocket Range v Norsku. Je určen pro středoškolské studenty ve věku 17-20 let se zájmem o vesmír a vědu se znalostmi fyziky a matematiky. Podmínkou je schopnost komunikovat v angličtině.

Účastníci stráví týden technickými experimenty v oblasti vědy o vesmíru, potkají se se skutečnými odborníky a vědci z oboru, spojí si teoretické znalosti s jejich využitím v praxi. Kromě toho budou pracovat v mezinárodních skupinách, což podpoří jejich schopnost kooperace a kreativity.

Program zahrnuje praktické činnosti spojené se spuštěním rakety, přednášky a společenské aktivity.

Uzávěrka přihlášek: 1. dubna 2014.

Více na: www.spacecamp.no

___

Kvarta v Britském centru v Českých Budějovicích

Studenti kvarty se dne 19.2. zúčastnili vzdělávacího programu v anglickém jazyce na téma „Scottish Music“. Pod vedením zkušené lektorky z Masarykovy univerzity si zábavnou formou zopakovali skotské reálie a ověřili si rozsah slovní zásoby při poslechu písní.

___

„Nicholas Winton - Síla lidskosti“

Před jarními prázdninami zhlédli kvartáni vzdělávací pořad doplňující výuku holocaustu, novodobých dějin České republiky a Západní Evropy v období II. světové války s poukázáním na boj proti rasismu ve světě. Dokument o Siru Wintonovi, který v roce 1939 zachránil před jistou smrtí 669 českých a slovenských dětí, získal jako první český film cenu International EMMY AWARD za nejlepší zahraniční dokument.

___

První pomoc v praxi

Naši kvintáni již vědí, jak mají poskytnout první pomoc. Absolvovali totiž teoretickou instruktáž a následně praktický nácvik této velmi užitečné dovednosti. Poznatky jim 5. 2. předali studenti Zdravotnického lycea v Českých Budějovicích.

___

Pro sekundány zima ještě nekončí

Týden zasvěcený lyžařským radovánkám prožijí od 3. do7. 3. naši sekundáni. Lyžařský kurz proběhne v nedalekém lyžařském středisku Hochficht v Rakousku. My ostatní trochu závidíme, nicméně přejeme dostatek sněhu a pěkné počasí.

___

Foto z plesu ČRG v MF Dnes

V jihočeské verzi MF Dnes ze dne 28. ledna 2014 se objevila malá série fotografií Miloslava Kusbacha z plesu Českého reálného gymnázia:

Pro větší verzi klikněte sem.

___

Studenti vyššího gymnázia navštíví
Marčíkův a Komenského Labyrint světa a ráj srdce

V pátek 7. 2. od 9:00 v kostele sv. Rodiny na Senovážném náměstí proběhne pro studenty čtyřletého cyklu a vyššího stupně osmiletého gymnázia představení Labyrint světa a ráje srdce, které na motivy klasického díla J. A. Komenského pro svůj Teátr upravil a hraje jihočeský divadelní fenomén Víťa Marčík.

Více informací najdete zde:

Oficiální stránky Víti Marčíka

Marčík strhne opravdovosí i vtipy (Českobudějovický deník, 9. 2. 2012)

Marčíkův Labyrint srdce (Loutkář, 15. 6. 2012)

___

Úspěchy našich studentů Pavla Míky a Ondřeje Pelcla

Student ČRG Pavel Míka získal dne 13. 1. 2014 ocenění společnosti Scio za nejlepší výsledek v Jihočeském kraji v testování německého jazyka pro deváté třídy mezi žáky víceletých gymnázií. Také v testování matematiky pro studenty šesté třídy mezi žáky víceletých gymnázií získal ocenění za nejlepší výsledek náš student, Ondřej Pelcl.

Oběma blahopřejeme!

Další ocenění našich studentů najdete zde.

___

Lyžařský výcvik ve Francii: Vars / Risoul

Ve dnech 11. 1.- 18. 1. proběhl lyžařský výcvik studentů kvinty a 1. ročníku.

Na kompletní fotogalerii se můžete podívat tady.

___

Poděkování ředitele Arpidy pana Wohlgemutha našim studentům

Na začátku ledna dostali naši studenti dopis od pana Mgr. Ing. Marka Wohlgemutha, ředitele centra Arpida, o. s., v nimž jim děkuje za jejich dar. Primáni darovali 20. 1. částku 9000 Kč coby výtěžek z dobročinného školního jarmarku.

___

Návštěva divadelního přestavení: Blackout

Studenti sexty a 2. ročníku se ve čtvrtek 9. 1. zúčastnili generální zkoušky divadelního představení Blackout.

Všechny technické vymoženosti zkolabují. Nepůjde topení, voda, ve městech se začnou hromadit odpadky, policie i zdravotní péče přestane fungovat. Možná by vás touha se zahřát a uvařit si něco k jídlu stejně jako naše hrdiny dohnala k nedobrovolné výpravě na opuštěnou chatu do lesů. A třeba by i k vám dorazili nezvaní hosté se stejným přáním - přežít. Přežít ať to stojí, co to stojí… A třeba na úkor někoho jiného! Režie: Martin Glaser

___

ČRG v prosincových Madetovinách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

___

Motivujeme studenty: Zveme významné osobnosti
Ing. Jiří Boček, ředitel Budějovického Budvaru n. p.

V měsíci lednu přijal pozvání na besedu Ing. Jiří Boček, ředitel Budějovického Budvaru n. p.

Beseda se uskutečnila v pátek 10. 1. 2014 v budově ČRG od 9:00 hodin.

V pátek před 9 hodinou studenti již nedočkavě vyhlíželi Ing. Bočka. Pan ředitel začal své působivé vystoupení přesně v 9 hodin, a to prezentací o historii Budvaru. Postupně se přesunul až do současnosti podniku, podal studentům mnoho informací např. o výrobních procesech piva Budvar, jeho distribuci a oblibě mezi konzumenty. Významnou součástí přednášky byly i ekonomické aspekty řízení podniku Budvar. Pan Ing. Boček nabádal studenty ke studiu jazyků, „prověřil“ jejich znalosti matematiky a chemie. Za své vystoupení sklidil od studentů velký aplaus. Děkujeme a přejeme Budvaru i panu řediteli mnoho úspěchů.

___

Bývalá studentka ČRG pracuje pro Google (článek MF Dnes, 7. 1. 2013)

Lenka Trochtová, bývalá studentka ČRG, je již dva roky programátorkou firmy Google. O jejím příběhu a zkušenostech z práce pro mezinárodní firmu i ze života v Londýně psal Martin Beneš v MF Dnes 7. 1. 2013.

Článek si můžete přečíst kliknutím na náhled novinové stránky; za horší kvalitu obrázku se omlouváme.

 

___

Vánoční jarmark

Letošní ročník vánočního jarmarku se velmi vydařil. Díky Vám všem, kteří jste tak hojně nakupovali výrobky našich studentů, mohli primáni donést 20. 12. do Arpidy částku 9000,- Kč.

V 16 hodin jsme na dvoře zahájili jarmark úvodním vystoupením trubek, poté jsme se přesunuli do budovy na divadelní představení v podání kvarty. Kvartáni byli za své skvělé výkony odměněni bouřlivým a dlouhotrvajícím potleskem. Skvělá byla i obě vystoupení interpretů na akordeon, stejně tak i závěrečné zpívání vánočních písní v českém, německém a anglickém jazyce.

Po celou dobu panoval ve škole čilý ruch, u stánků se tvořily fronty, ale naši malí, usměvaví stánkaři zvládali nápor s radostí a úsměvem. Všechen punč se vypil, pečené kaštany snědly a lahodných palačinek napekli kvintáni nepočítaně. Byl to úžasný podvečer, který ukázal, že studenti ČRG jsou nejen šikovní, ale mají i dobré srdce a nezapomínají na ty, kteří tolik štěstí v životě nemají.

Tak opět za rok na viděnou!

___

Pobytově-poznávací výlet do jižní Itálie

V červnu mají zájemci z řad studentů ČRG možnost zúčastnit se desetidenního výletu na jih Itálie a poznat celou řadu přírodních i historických památek.

Program a další informace o zájezdu se dozvíte na stránce Pro studenty >>

___

Předvánoční anketa 1. ročníku

Studenti 1. ročníku se v adventním období vydali do ulic Českých Budějovic, aby tu položili stovce respondentů desítku otázek, týkajících se Vánoc a vánočních zvyků. Výsledky pak zpracovali během hodin informatiky.

Výsledky ankety a zkušenosti studentů si můžete přečíst zde >>

___

Vánoční překvapení – beseda s Filipem Pytlem

V pátek 20. 12. se uskutečnila beseda s panem Filipem Pytlem, který v roce 2007 přeplaval kanál La Manche. V té době mu bylo 18 let a byl nejmladším Čechem, kterému se tento obdivuhodný sportovní výkon podařil. Trasu z Anglie do Francie zvládl za 11 hodin a 3 minuty.

___

Rozhovor měsíce: Královna zelených trávníků

Na naše otázky odpovídala úspěšná golfistka a studentka ČRG Dominika Šiplová. Čtěte zde >>

___

Výsledky ankety: Jak se líbí studentům primy a 1. ročníku na ČRG

V pondělí 9. 12. se studenti primy a 1. ročníku zúčastnili ankety, která měla za cíl zjistit, jak se tito nově příchozí studenti cítí na ČRG, s čím jsou spokojeni či nespokojeni. A jak anketa dopadla?

Čtěte zde >>

___

Tradiční předvánoční Aquapulco

Ve středu 18. 12. se studenti primy, sekundy, tercie a kvarty zúčastní již tradičního předvánočního zájezdu do Aquapulca. Jedná se o aquapark v Bad Schllerbachu (Rakousko), který se studenty nižšího gymnázia navštěvujeme vždy před vánoci už 15 let. Studenti mají tento zájezd velmi rádi, vyřádí se na tobogánech a na chvíli si „odpočinou“ od vánočních příprav.

___

Kouzelnická show Radka Bakaláře

V pondělí 2. 12. 2013 se v budově ČRG uskutečnila kouzelnická show Radka Bakaláře.
Začátek představení byl v 17 hodin. Radek Bakalář, rodák z Českých Budějovic, je držitelem 23 prvních míst na mezinárodních soutěžích v moderní magii.

Velkých úspěchů dosáhl také na taneční scéně, v soutěži tanečník roku 2007 obsadil druhé místo. V roce 2010 se Radek přihlásil do světoznámé soutěže „Česko-Slovensko hledá talent“, kde se probojoval až do finále soutěže.

Jak se studentům líbilo kouzelnické vystoupení Radka Bakaláře? Čtěte více... >

Tomáš: Bylo to super. Nejlepší bylo kouzlo s provazem.

Jakub: Úžasná akce, která se velmi vydařila.

Petr: Kouzelnické vystoupení se mi líbilo, bylo to velmi propracované představení.

Katka: Nejlepší kouzelník, kterého znám. Byl charizmatický a jeho představení se mi moc líbilo. Jeho nejlepší trik byl rozhodně ten s knihou a kartou.

Honza: Bylo to super, některá kouzla byla úžasná, vůbec jsem nechápal, jak to mohl udělat. Klidně bych tam šel rád znovu.

Tereza: Vystoupení se mi velice líbilo, kouzelník byl vtipný a suprově tančil.

Adam: Bylo to famózní. Radek je showman, byl vtipný, komunikativní a zábavný. Moc se mi to líbilo.

Lukáš: Radek Bakalář byl vtipný a zábavný. Ještě teď nechápu, jak některá kouzla udělal. Měl by přijít znovu.

Andrea: Moc se mi to líbilo, bylo to velmi zajímavé a zábavné.

Artur: Kouzelník mi svými kouzly vyrazil dech. Byla to skvělá zábava, na kterou dlouho nezapomenu.

Natálie: Kouzelník byl úžasný. Myslím, že se tu o něm bude ještě dlouho mluvit. Hltala jsem každé jeho slovo. Skvěle kouzlí, skvěle vypadá.

Radek Bakalář mezi studenty:


___

Školní kolo olympiády německém jazyce

V úterý 3. 12. proběhlo školní kolo olympiády v německém jazyce. Všichni zúčastnění (Adam Brisuda, Pavel Míka, Luděk Němec, Dominik Sova, Martina Pešková, Jakub Hřídel) podali velmi kvalitní výkony. Do okresního kola postupují Pavel Míka a Adam Brisuda z kvarty.

___

Fyzika na ČRG experimentálně

Na ČRG při výuce fyziky nepoužíváme jen interaktivní tabule, studenti mají možnost ověřit si fungování fyzikálních dějů i v praxi. Na jeden z mnoha experimentů pana Syrovátky se můžete podívat třeba na následujícím videu:

___

Píší o nás – ČRG v Barbaru

Článek si můžete ve větším rozlišení stáhnout zde.

___

Maturitní ples 4. ročníku ČRG s. r. o.

Letošní jediný závěrečný ročník (4.R) si Vás dovoluje pozvat na svůj maturitní ples. Tato slavná událost se koná ve čtvrtek 16. 1. 2014 v DK Metropol. Zájemci si mohou lístky zakoupit přímo u studentů 4. ročníku nebo také na vánočním jarmarku – setkání bývalých studentů, který se koná 19. 12. 2013 v budově ČRG.

Ceny lístků: ke stolu 150,- Kč / na stání 100,- Kč.

Těšíme se na Vás!

Váš 4. ročník

___

Bára Fellinghauerová: Od šesti let tancuji závodně

Série rozhovorů s našimi studenty – úspěšnými sportovci pokračuje povídáním s Bárou Fellinghauerovou, úspěšnou reprezentantkou ČR ve standardních a latinskoamerických tancích. Čtěte zde >>

___

Motivujeme studenty: Zveme významné osobnosti

V měsíci listopadu přijal pozvání na besedu Ing. Milan Teplý, předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Madeta. Beseda s názvem „Řízení a ekonomika podniku Madeta a. s.“ se konala v pátek 8. 11. v 9 hodin v budově ČRG.

O přednášce se zmínila i facebooková stránka Madety:

 

Dny otevřených dveří na ČRG

České reálné gymnázium srdečně zve zájemce o studium na dny otevřených dveří, které se uskuteční ve dnech 13.11. 2013, 15.1. 2014, 19. 2. 2014.

Těšíme se na Vás, vedení a pedagogové ČRG.

___

Beseda: Alkohol – moment, kdy ztrácíš kontrolu

Dne 8. 11. se v budově ČRG uskutečnila beseda na téma „Alkohol – moment, kdy ztrácíš kontrolu“. Besedy se zúčastnili studenti tercie, kvarty, kvinty a 1. ročníku.

Besedujícím je Kornel Nowak, bývalý mistr Německa v kulturistice, který se mimo jiné pohyboval například v kriminálním prostředí motorkářských gangů. Beseda je v německém jazyce s překladatelem.

___

Nuda v knihovně? Ani omylem!

Studenti kvinty a 1. ročníku se 11. 11. zúčastnili hororového večera v knihovně s „E. A. Poe“. Začátek akce byl v 19 hodin, knihovna Čtyři Dvory.

___

"Studenti byli u soudu"

Dne 4. 11. 2013 se 3. ročník zúčastnil hlavního líčení v trestní věci napadení veřejného činitele, kdy pachatel ve skupině radikálů házel kameny na zásahovou jednotku, která zajišťovala bezpečnost při protiromské demonstraci dne 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.

Pachatel dostal trest odnětí svobody na 12 měsíců s podmíněným odkladem na 2 roky.

Studenti odcházeli s vědomím, že každý občan ČR od 15 let plně zodpovídá za své činy, byť jedná pod vlivem alkoholu a na nátlak skupiny.

___

Matematika pro zájemce

Ať už si chcete zlepšit své výsledky v matematice, láká vás řešit zajímavé úlohy, potřebujete připravit na SCIO testy OSP nebo teprve uvažujete o studiu na našem gymnáziu, jsou pro vás otevřeny kurzy a konzultace RNDr. Ludmily Kadlecové. První schůzka: čtvrtek 7. 11. 2013 nebo na .

___

Návštěva kynologů na naší škole

Dne 21. 10. jsme měli tu čest na naší škole přivítat návštěvu v podobě záchranné kynologické jednotky. Nutno podotknout, že čas strávený s dobrovolníky byl pro nás opravdu přínosný. První polovina přednášky probíhala venku před gymnáziem, kde nám bylo vysvětleno vše ohledně psů. Například jsme se mohli dozvědět a na vlastní oči i spatřit, jak takové hledání pohřešovaného vypadá. Studentka tercie měla vylézt na strom a tam se také schovat. My jsme pak jen pozorovali, jak pes prohledává okolí, zachytává čichovou stopu a dívku nalézá.

Druhou část výkladu jsme strávili ve škole, kde nám byla prostřednictvím stránekwww.jihocestizachranari.cz puštěna prezentace o výcviku takovýchto psů. Největším překvapením pro nás však byla informace, že dobrovolníci to vše podstupují ve svém volném čase a nedostávají za to ani ten nejmenší obnos peněz. Spíše naopak – pro jejich peněženky to je dosti náročné a musí pro záchranu životů hodně obětovat. Bylo by tedy na místě za tuto činnost poděkovat a doufat, že takto ochotných lidí (popřípadě psů) bude jen přibývat. Děkujeme, jak za Vaši návštěvu, tak za to, co pro nás děláte. – Adéla Holá, kvinta

Anička: Návštěva záchranné kynologické jednotky bylo skvěle strávené pondělní ráno. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí a zkusili si simulovat hledání ztraceného člověka psem, které nás moc bavilo. Osobně, kdybych měla více času, bych se někdy ráda přidala do záchranného týmu psovodů. :)

Marek: Dělat figuranta a poznat práci kynologů pro mne bylo velmi přínosné. Jelikož mám rád psy, tak jsme si přednášku užil.

P.S.: kynologové byli Michal Svoboda a Tereza Čmejrková (bývalá studentka ČRG s. r. o.)

___

Divadelní představení v němčině – „Ehekracher“

Dne 14.10.2013 se zájemci z řad studentů 4. ročníku zúčastnili večerního divadelního představení v německém jazyce s názvem „Ehekracher“.

Účinkovali herci mnichovského divadla Galli Theater Michael Wenk a Helena George. Jednalo se o explozivní komedii pro všechny, kdo žijí v páru, chtějí se vzít či v páru zůstat. „Hlavní protagonisté Wilma a Willi, kteří žijí ve vztahu už velmi dlouho, se umějí vyvarovat střetů. Dokáží s jazykovou vytříbeností a humorem proplout všedními dny, aniž by se hádali. Téměř se jim to podaří, až na ...... .“

Představení, které proběhlo v příjemných prostorách Café Clubu Slavie, se setkalo s velkým ohlasem všech zúčastněných. Nejen, že zaručeně pobavilo a stalo se skvělým zážitkem, ale přispělo i k ověření si nabytých jazykových znalostí.

Petr: Herci byli úžasní! Zejména herecký výkon Michaela Wenka mě velmi pobavil. Brilantní!

Ondřej: Ačkoliv nejsem skvělý německý řečník, tak jsem byl překvapen tím, že jsem neměl výraznější problémy s porozuměním. Herci byli vynikající!

Adam: Budu upřímný, bál jsem se. Nakonec jsem byl mile překvapen a zjistil jsem, že má znalost němčiny získaná během studia na porozumění představení plně postačila.

Pavel: Byl jsem poprvé na německy hraném divadle a musím říci, že jsem byl příjemně překvapen.

___

Hodiny anglického jazyka s rodilým mluvčím

V týdnu od 21. 10. do 25. 10. bude ve vybraných třídách vyučovat anglický jazyk rodilý mluvčí z USA.

V úterý 22.10 jsme měli hodinu angličtiny s rodilým mluvčím. Nebyli jsme tak nervózní, jako když k nám přišel rodilý mluvčí na hodinu němčiny. Přece jenom angličtinu ovládá skoro každý z nás lépe než němčinu . Danny je Američan, takže mluvil úplně jinou angličtinou, než na jakou jsme zvyklí (tedy alespoň podle mého názoru). Osobně si myslím, že britská angličtina je srozumitelnější a lépe se poslouchá. Každopádně Danny nás překvapil, byl milý a řekl nám spoustu zajímavých věcí o Americe. Dokázal nám odpovědět na všechny naše otázky, i ty poměrně osobní. Určitě si myslím, že nám tato hodina prospěla a zkusili jsme si, jak těžké je porozumění někomu, kdo anglicky mluví odmalička a úplně jinou rychlostí, než na jakou jsme zvyklí z hodin. Doufám, že jsme se neviděli naposled. – Zuzana Žahourková, kvarta

V úterý 22.10. navštívil naši hodinu angličtiny rodilý mluvčí. Nejdříve jsme měly obavy, že my nebudeme rozumět jemu a on nám. Váhaly jsme, co a jak říci. Rodilý mluvčí k nám byl velmi přátelský, obavy opadly a my jsme začaly komunikovat více přirozeně. Na počáteční strach jsme úplně zapomněly. Američan Danny nám vyprávěl o svém životě, o škole v USA, odpovídal na všechny naše otázky, které jsme mu položily. Byly bychom rády, kdyby zase přišel. – Tereza Bryxová, Aneta Hucková, kvarta

___

Ani o podzimních prázdninách nezahálíme

Studenti septimy se v úterý 29. 10. zúčastní premiéry divadelního představení světoznámého rakouského dramatika Roberta Musila - Muž bez vlastností. Představení se koná v klubu Rock Cafe v Praze. Účast na premiéře přislíbil i rakouský velvyslanec v České republice, Dr. Ferdinand Trauttmansdorff.

___

Workshop v pobočce Sberbank CZ: Finanční gramotnost

Studenti kvarty ČRG s. r. o. se v letošním školním roce zúčastní workshopů na téma finanční gramotnost. Workshopy proběhnou v pobočce Sberbank CZ v Českých Budějovicích. Úvodní workshop se koná ve čtvrtek 24.10. a bude věnován problematice peněz (hotovostní, bezhotovostní placení, provoz banky atd.)

ČRG s. r. o. děkuje Iloně Rajské, ředitelce Sberbank CZ České Budějovice, za ochotu a spolupráci.

___

Rodilý mluvčí ve výuce

Dne 9. října měli studenti kvarty možnost ověřit si své jazykové znalosti z němčiny.

A jak hodinu hodnotí?

Když jsme se dozvěděli zprávu, že naši školu navštíví rodilý mluvčí z Německa, tak jsme měli takové smíšené pocity. A najednou přišla středa 9.října a byl tam. Nejdříve jsme se báli, jaký asi bude, jestli bude mluvit rychle nebo nebudeme rozumět. Nakonec, když jsme ho poznali, tak z nás ta nervozita opadla a nutno říci, že jsme si nevedli až tak špatně. Mluvil i trochu česky, což pro nás bylo lepší, protože jsme se hned cítili lépe. Byl prostě fajn, bylo na něm vidět, že ho práce s dětmi baví. Povídali jsme si o české historii, o Německu atd. Podle mého názoru to byla hodina, která nám zpestřila německý jazyk a byl bych moc rád, kdyby se tyto hodiny staly pravidelnými. – Pavel Míka, kvarta

___

Motivujeme studenty: Zveme významné osobnosti

V měsíci říjnu přijal pozvání na besedu Prof. RNDr. Vojtěch Novotný CSc., vedoucí oddělení ekologie a ochrany přírody, vedoucí laboratoře tropické ekologie, Entomologický ústav, Biologické centrum AV ČR. Přednáška „Ekologie lidí a pralesu na Papui Nové Guineji aneb proč jsou tropy zajímavé“ se konala 15. 10. 2013 v budově ČRG.

___

Fotografický a poslechový kroužek

Schůzky fotografického kroužku, určeného všem, kdo mají zájem se naučit přemýšlet o tom, co vlastně fotí, a upravovat své fotografie na počítači, se budou konat vždy v úterý o velké přestávce. Případné další termíny setkání budou upřesněny přímo na kroužku.

Hudebně-poslechový kroužek se bude konat ve středu od 13:30. Kdo chce kromě poslechu hudby popíjet čaj, ať si přinese vlastní hrneček!

___

Úspěšní sportovci mezi námi

České reálné gymnázium s.r.o. si velmi váží "svých" úspěšných sportovců. Každý měsíc tedy uveřejníme rozhovor s jedním z nich.

V měsíci říjnu Vám přinášíme rozhovor s Vítem Ingeduldem, studentem 4. ročníku. Čtěte zde >>

___

Studenti ČRG v USA

V letošním školním roce studují v USA studenti septimy Alžběta Prüherová a Albert Schandl.

Napsali nám, jak se tam mají. Čtěte zde na stránkách Ireny Vlkové (otevírají se v novém okně).

___

Přírodovědný kroužek

Přírodovědný kroužek pro studenty nižšího gymnázia se koná každé první úterý v měsíci v 14 hod.

Téma měsíce října: Geologický vývoj Země v praxi

___

ČRG s. r. o. je na Facebooku

Podívejte se sem.

___

Úspěšné maturity našich studentů

Všichni studenti ČRG s. r. o. stejně jako v loňském roce i v roce 2013 úspěšně složili státní i profilovou část maturity. Vedení ČRG s. r. o. všem studentům blahopřeje a všem učitelům děkuje za vynikající práci.

___

Inovace ICT

Již 10. 2. 2012 jsme na naší škole zahájili realizaci projektu s názvem Inovace ICT pod operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci výzvy EU "peníze středním školám". Více informací najdete tady.

___

SCIO testování

Na ČRG s.r.o. proběhne ve dnech 25. 9.–10.10. 2013 SCIO testování pro studenty 1. ročníku a kvinty (Vektor 1) a 4. ročníku (Vektor 4).

___

Oslavte s námi Evropský den jazyků - 26. září!

Evropský den jazyků je den, ve kterém se Evropa zaměřuje na podporu učení se jazykům. Z iniciativy Rady Evropy se sídlem ve Štrasburku se Evropský den jazyků od roku 2001 slaví každoročně 26.září.

 

Plakátek ke stažení najdete zde.

 

Program pro studenty ČRG u příležitosti EDJ se rozbalí tady >

Prima 
Beseda se spisovatelkou dětských knih Václavou Medelovou Hůdovou
/Knihovna Čtyři Dvory – 26. 9./

 

Sekunda
Divadelní představení v německém jazyce Aladin und die Wunderlampe
/DK Metropol – 14. 10./

 

Tercie
Divadelní představení v německém jazyce Aladin und die Wunderlampe
/DK Metropol – 14. 10./

 

Kvarta
Jazykové dopoledne s rodilým mluvčím
/ČRG – v týdnu od 1. 10. – termín bude upřesněn/

 

Kvinta
Projektový den v německém jazyce: Vícejazyčné názvy v Českých Budějovicích
/Centrum města Č. B. – 26. 9. /

 

Septima
Jazykový workshop v německém jazyce pořádaný EUROPE DIRECT Č.B. ve spolupráci s Goethe – Zentrum + Let´s go to speak – konverzace v angličtině s rodilým mluvčím
/DDM – 26. 9./

 

1. ročník
Projektový den v německém jazyce: Poznáváme Německo
/ČRG – 26. 9./

 

4. ročník
Let´s go to speak – konverzace v angličtině s rodilým mluvčím (EUROPE DIRECT Č.B.) + Jazykový workshop v německém jazyce pořádaný EUROPE DIRECT Č.B. ve spolupráci s Goethe – Zentrum
/DDM - 26. 9./

 

EUROPE DIRECT je celoevropská informační síť, kterou tvoří více než 480 regionálních informačních středisek, na 400 dokumentačních středisek, kontaktní online a telefonní dotazníková služba po celém území Evropské unie. Informační síť EUROPE DIRECT zastává funkci prostředníka mezi Evropskou unií a jejími občany v regionech s cílem šířit povědomí a informace o Evropské unii a aktivn