Letadla I. světové války

Fokker Dr.1 Le Rhone

Letadla bojující za I. světové války na obou stranách fronty nebyla zdaleka tak dokonalá jako dnes. Byla stavěna hlavně ze dřeva a tkanin. Neměla moc masivní výzbroj, obvykle jen jeden nebo dva kulomety. Zpočátku války byla používána hlavně k průzkumu. Ale i přes důležitou úlohu průzkumu a podporu některých důstojníků byla považována za zbytečný přepych.

Ze začátku války se s nimi téměř nebojovalo. Při náhodném setkání se letci pouze pozdravili a letěli dál. To se ale záhy změnilo, a to roku 1916, kdy při setkání francouzského letce s německým došlo k souboji, a Francouz sestřelil Němce.

Od tohoto okamžiku byla nasazena letecké formace Trojspolku obsahující čtyři stíhací letadla v čele s nejvyšším důstojníkem. Letadla Dohody létala dále jen po jednom, a proto byla často sestřelena. Tento fakt donutil Dohodu, aby vytvořila formace o jednom průzkumném letadlu a třech doprovodných stíhacích letounech.

Problémem, který měly obě strany, bylo uložení kulometů. Tento problém překonali Němci jako první díky konstruktérovi Fokkerovi, který sestrojil kulomet synchronizovaný s vrtulí. Dohoda tento problém vyřešila postavením kulometu na horní z křídel, ale Trojspolek na tom byl lépe.

Letecké souboje I. světové války byly vedeny se ctí, stejně jako ve středověku rytířské souboje. Pokud se letec snažil uniknout ze souboje, jeho protivník ho nechal odletět. Asi nejznámějším letcem I světové války se stal Červený baron, který byl velice úspěšný v sestřelování nepřátelských letadel, a který také napsal knihu o vedení leteckého boje. Konce války se však nedočkal. Sestřelení "Rudého Barona" bylo přiznáno Arturu Brownovi, ale předpokládá se, že Richthofena zabila náhodná kulka vypálená ze zákopu.

Po celou válku byla letadla používána hlavně pro průzkum, ale používala se také na bombardování, které však nemělo velkou účinnost. Za první světové války prostor nad bojištěm brázdila hlavně letadla (Fokker Dr.I i jiné Fokkery, Spady, Neiporty, atd.), vzducholodě (Zeppelin) a také balóny.

V první světové válce existovala také protivzdušná obrana, ale její účinnost byla velmi nízká.

Některá letecká esa:

NĚMECKO:

Rudý Baron – baron Manfred von Richtofen (80 vítězných soubojů, na obrázku)

Hermann Göring – během druhé světové války se stal velitelem leteckých sil Německa

FRANCIE:

Jan Hofman – Čech – zahynul roku 1917 při souboji se třemi německými letouny

 

Svatoslav Kodytek, septima, 18. listopadu 2002.

(na www.crg.cz umístěno 7. 11. 2004)

odkazy:

http://www.volny.cz/panair/gp_fokker1.html

http://www.letadla.cz/osoba.php?cpilot=11