Řecká próza a řečnictví


Próza

Dějepisectví

Logografové jsou nejstarší řečtí historikové sběratelé pověstí, kronikář, zaznamenávali pověsti o založení měst, panovnické rodokmeny, psali o svých cestách. Mezi logografy jsou řazeni Akúsiláos z Argu, Hekataios z Míleta , Helláníkos z Mytilény, Ferekýdés z Athén, Xanthos ze Sard.

Herodotos

(484-425 před Kristem) - hodně cestoval, výsledkem je dílo Historiai, devět knih, které jsou pojmenovány podle Mus, kde vypravuje prostě, srdečně, ale také trochu povídavě hlavně o řecko-perských válkách, současně vykládá starší dějiny Řeků a východních národů. Je tu mnoho báchorek a pověstí. Snaží se dokázat, že vítězství nad otrockou perskou masou umožnila řecká svobodomyslnost, pořádek i důvtip.
Herodotos věřil, že dějiny jsou výsledkem vyššího světového řádu.
Pikantní je Herodotův názor na závistivost bohů (fthonos theon): bohové přivádějí k pádu šťastné a mocné, podporují slabé a pokorné

Thukidides

(460 před Kristem) - největší řecký dějepisec, byl odsouzen k smrti za to, že jako velitel loďstva neochránil Amfipolis, žil proto ve vyhnanství.
Napsal Dějiny války peloponéské (Xyngrafé - Sepsání). Libuje si v hutném slohu, obsažnosti a hlubokomyslnosti, je ke čtení obtížný. Snaží se o líčení dějinných událostí z příčin, usiluje o nestrannost.

Xenofon

- (434-355 před Kristem) - pokračovatel Thukididův, žák Sokratův. Byl vypovězen z Atén pro své přátelství se Sparťany a účast v tažení deseti tisíc Řeků, kteří bojovali ve službách Kyra mladšího. O těchto svých válečných zkušenostech píše v Anabasis, kterou tvoří sedm knih. Další spis, Hellenika (sedm knih), líčí dobu od roku 411 do 362; straní Sparťanům.
Další práce:
  • Kyru paideia, osm knih o vychování Kyra staršího

  • Apomnemoneumata Sokratus, Paměti o Sokratovi, ve čtyřech knihách zaznamenává rozmluvy Sokratovy a obhajuje ho proti křivým pomluvám


ŘEČNICTVÍ

Vyvíjí se díky rozvoji demokracie.

Korax ze Syrakus

byl prvním učitelem řečnictví,

Teisias

koraxův žák, napsal první rétoriku, tedy knihu s naukou o řečnictví.

Gorgias z Leontin

sofista, který přenesl rétoriku do Athen (427 před Kristem).

Lysias

je představitelem prostého řečnického slohu

Isokrates

je představitelem ozdobného slohu (zemřel jako stoletý dobrovolně hlady po bitvě u Chaironeie roku 338 před Kristem, kdy vzala zasvé svoboda Řeků).

Demosthenes

(384-322) - podle anekdot vytrvale odstraňoval vrozené vady, slabý hlas překonával překřikováním mořského příboje, ke správnému naučení hlásky "r" užíval kamínek vložený pod jazyk, tik v rameni odstranil zavěšením meče nad cukající se rameno.
Posluchače upoutával pestrým projevem - dovedl střídat tón vážný s humorem, vtip dovedl střídat s prudkými výpady.
Z jeho řečí se zachovalo přes šedesát promluv, soudí se však, že ve valné míře se jedná o podvrhy. Slavné jsou řeči proti králi Filipovi, tzv. filipiky. Za řečnictví byl Demosthenovi udělen zlatý řetěz za zásluhy o vlast.
Podle pověsti se otrávil na útěku před Antipatrovými pochopy.




Římská literatura Návrat k seznamu kapitol Dramatické básnictví