ČRG s. r. o. je i na Facebooku

Podívejte se sem.

Plavání je můj život

Rozhovor s Vítem Ingeduldem,
studentem 4. ročníku Českého reálného gymnázia

 

Nar: 16.10.1994 v Českých Budějovicích

 

Proč plavání?

K plavání mě přivedli rodiče v 1. třídě základní školy.

 

Můj vztah k plavání:

Bude to znít divně, ale prvních šest, sedm let mě plavání příliš nebavilo. První úspěchy můj vztah k plavání změnily. Od té doby, co jsem úspěšný, plavu rád. Každý všední den vstávám v pět hodin. Jsem na to zvyklý, už mi to nevadí. Volného času mnoho nezbývá, v zimě jezdím rád na hory.

 

Oddíl:

Jsem členem českobudějovického oddílu a od loňského roku plavu i za Kometu Brno. Kometa Brno mě angažovala do svých řad na základě mého umístění na MS (13. místo). Tento oddíl disponuje nejlepšími podmínkami pro plavce v České republice.

 

Disciplíny/úspěchy:

Začínal jsem s bazénovým plaváním na tratích 400, 800, 1500 m – 7 titulů mistra republiky v dorostu. V roce 2011 jsem se nominoval na ME juniorů na 5 km, kde jsem se umístil na 25. místě, což bylo zklamání. Váhal jsem, zda se dále věnovat bazénovému nebo raději dálkovému plavání. Největší zlom v rozhodování přinesl loňský rok, kdy jsem se zúčastnil MS juniorů v Kanadě a obsadil jsem již výše zmiňované 13. místo. Rozhodl jsem se pro dálkové plavání.

 

Závody v České republice:

Domácí mistrovství zahrnuje tři závody na otevřené vodě (Pardubice, Plzeň, Lipno) na tratích 5, 10 a 20 km + závod na 5 km v bazénu.

 

Závody Evropského poháru/Grand Prix:

V roce 2013 jsem poprvé absolvoval celý Evropský pohár tj. 6 závodů (Turecko, Maďarsko, Holandsko, Španělsko, Izrael, Německo) Mým nejlepším umístěním bylo 8. místo, nejhorším místo 10. Těch poprvé bylo v letošní sezóně více, neboť na závodech Grand Prix na chorvatském ostrově Hvar jsem poprvé plaval vzdálenost 16 km a umístil jsem se na desátém místě, zároveň jsem vytvořil nejrychlejší český traťový výkon 3:16:56.

 

Světový pohár – Brazílie, Argentina, Mexiko, Čína, Japonsko:

Závody Světového poháru se konají ve výše zmíněných destinacích. Účast na nich je finančně vysoce náročná, proto se jich zatím nezúčastňuji. Z českých plavců se v minulosti těchto závodů účastnili pouze Jan Pošmourný a Jana Pechanová.

 

Zázemí:

Na závody jezdím sám, někdy s ostatními plavci, bez trenéra. Ubytování zajišťuje pořadatel. Český svaz plaveckých sportů, který má více sekcí- např. sekci vodního póla, sekci dálkového plavání, sekci skoků do vody mi částečně přispívá na přípravu, cestu, ubytování cca ve výši 10 % ceny. Na pohárové soutěže svaz nepřispívá. V současné době již mám nějaké sponzory z řad soukromých subjektů, ale hlavním sponzorem stále zůstávají rodiče. Sezóna je stojí zhruba 100 000,- Kč.

 

Trénink:

Trénuji dvoufázově každý den od 6 do 7,30 hod a od 16 –do 19,30 hod. Odpolední trénink zahrnuje kromě samotného plavání v bazénu i fitness přípravu. O víkendu většinou závodím. Mým trenérem v českobudějovickém oddílu je již čtyři roky Jiří Filip. Vždy jeden týden v měsíci trénuji v Brně pod vedením trenéra Josefa Nalezeného.

 

Plány do budoucna:

Po maturitě bych rád studoval v Brně, přemýšlím o právech nebo fakultě sportovních studií. V roce 2014 se koná ME v Berlíně, kam bych se rád kvalifikoval a uspěl zde, co nejlépe. Velkou výzvou jsou pro mne olympijské hry v roce 2016, na které bych se také rád kvalifikoval. Další dlouhodobější cíle zatím nemám.

 

Stravovací „režim“:

Spotřeba jídla je v mém případě značná. Jím vše a musí toho být hodně.

Snídám ½ kg ovesné kaše, něco sním cestou do školy, vypiji proteinový nápoj, svačím 5-6 housek s náplní, obědvám ve školní jídelně a odpoledne si dám něco sladkého např. buchty. Po tréninku večeřím, před spaním sním ještě něco sladkého. Během dne vypiji cca 5 litrů tekutin.

 

Jak lze skloubit závodní plavání a studium na gymnáziu?

Nikdy jsem neměl problémy se studiem. Všichni pedagogové jsou vůči mně vstřícní a poskytnou mi dostatek času, abych si zameškané učivo doplnil.

 

ČRG v mých očích:

Jsem na ČRG spokojen, po třech letech studia mohu říci, že ČRG byla dobrá volba.

 

Politika:

O politické dění se samozřejmě zajímám, říjnových voleb se zúčastním, pouze váhám, zda budu volit ODS či TOP 09.

 

Co tě zaručeně naštve:

Jsem klidná povaha, nenaštve mě nic.

 

Vysněný vůz:

Nepřemýšlel jsem o tom, ale když se ptáte, tak asi Porsche Panamera.

 

Kdybys měl tři přání, jaká by to byla:

a) zdraví

b) vyhrát olympijské hry

c) dostudovat