Pallas Athéna

Bohyně Pallas Athéna byla uznávána už v době mykénské jako ochránkyně vladařova paláce, dávala úrodnost půdě a chránila v boji vladaře, zasvětili jí sovu a hada. Všeobecně je však známa jako bohyně moudrosti a rozumné války.

Po vzniku městských států se stala jejich strážcem: například ve Spartě nebo Athénách. Tam byla její kultovní dřevěná a později slonovinová a zlatá socha uchována v Parthenonu na Akropoli. Její zvláštní ochraně se těšila především oblast Attiky, kterou spolu s Athénami získala ve sporu s Poseidónem (viz. referát Vznik Athén). Jejím občanům darovala užitečný dar: svůj strom - olivu.

Na její počest se v Athénách konala každoročně slavnost, při níž se do země ukrývalo pečivo v podobě symbolů plodnosti, aby Athéna poskytla polím úrodu. Kromě toho byla spolu s Héfaistem uctívána jako dárkyně řemesel, protože podle pověsti naučila lidi tkát, krotit koně a býky, používat pluh, vor a koráby. Později byla považována i za ochránkyni řemeslníků a dárkyni věd a moudrosti. Athénina sova byla ražena jako symbol na Athénských mincích. Athéna byla zpodobňována v dlouhém řasnatém šatu, na hlavě nosila přilbu, na prsou aigidu, (ochranný štít s hlavou medúzy, kterou jí podle báje daroval Perseus), v levé ruce držela kopí a opírala se o štít, na jehož líci byl zobrazen Théseův boj s Amazonkami, na vnitřní straně je boj olympských bohů s giganty. Pod štítem ležel had. Na napřažené pravici držela bohyni vítězství Níké.

Klára Marková, 21.11.2000

literatura: encyklopedie Ameriky, Mytologie řeckých a římských bohů