V předmětu český jazyk a literatura se na Českém reálném gymnáziu zaměřujeme především na rozvoj komunikačních a čtenářských dovedností, studenti si upevní znalosti mluvnice a pravopisu, zdokonalí se v tvorbě psaných i mluvených textů různých žánrů a získají přehled o vývoji české a světové literatury.
Při výuce na nižším i vyšším stupni gymnázia pracujeme s různými typy textů, s nimiž se můžeme setkat v praxi – od prostě sdělovacích a administrativních přes publicistické, odborné až po umělecké. Žáci se učí kriticky vnímat různá sdělení kolem nás, vytvářet si vlastní názor a umět ho obhájit při diskusi. Při tvorbě vlastních textů upřednostňujeme tvůrčí psaní; studenti se účastní různých soutěží (např. Jihočeský úsměv), vydali jsme sborník textů našich žáků, podporujeme začínající „spisovatele“. Studenti se pochopitelně také učí, jak tvořit texty odborné, referáty, prezentace, jak vystupovat při oficiálních projevech.
Zapojujeme se do projektů na zkvalitnění výuky češtiny, vytvořili jsme téměř 70 šablon digitálních učebních materiálů, které využíváme především v hodinách mluvnice. Naši žáci se s úspěchem účastní olympiád v českém jazyce. Připravujeme i netradiční hodiny češtiny, např. Valentýnská, Dušičková, Svatováclavská, Velikonoční apod.
Díky projektu Čtenářské dílny do škol jsme pro naše gymnázium získali do školní knihovny přes 300 knih, s nimiž pracujeme při interpretaci v hodinách literatury a jež půjčujeme zdarma studentům. Tradiční součástí výuky literatury jsou také recitace a dramatizace. Se svými divadelními představeními se mohou studenti pochlubit na vánočních besídkách a literárních pořadech pro rodiče.
Na jaře vždy připravujeme oblíbený Literární projektový den, jehož se účastní celá škola. Každý rok volíme nové téma (Poezie v barvách – Barvy v poezii, Literární žánr – Vstupte!), propojujeme mezipředmětové souvislosti, dáváme velký prostor neotřelým nápadům našich studentů.
V rámci výuky českého jazyka pořádáme literární exkurze (např. Zlatá Koruna, Národní divadlo, Stavovské divadlo, Muzeum F. Kafky apod.). Navštěvujeme také představení Jihočeského divadla, Jihočeskou vědeckou knihovnu a dětské oddělení knihovny Na Sadech, Český rozhlas, přednášky na Jihočeské univerzitě.
Kvalitní příprava na maturitní zkoušku ve 4. ročníku a v oktávě je samozřejmostí; v rámci jazykového a literárního semináře poskytujeme v posledním ročníku studia rozšířenou výuku pro zájemce o studium bohemistiky, žurnalistiky a českého jazyka na pedagogické fakultě.
–Mgr. Hana Novotná, předsedkyně předmětové komise ČJ
Aktuality z výuky českého jazyka
Záhada 8 tajných symbolů
Vezměte dvě třídy plné šikovných dětí, jednu velkou knihovnu, několik tabletů, pár zvědavých otázek, více či méně jasné indicie, chuť objevovat, přidejte k tomu dvě školy, dvě jízdy trolejbusem a zamíchejte to všechno hned v pondělí ráno. Co vznikne? Veselá akce plná knih, otázek, odpovědí, vyluštěná tajenka a velká pochvala všem zúčastněným, … / celý příspěvek »Přijímací zkoušky nanečisto a přípravné kurzy
V letošním školním roce umožňujeme zájemcům o studium na naší škole vyzkoušet si přijímací zkoušky nanečisto a zároveň se na ně připravit v kurzu, který bude na naší škole probíhat. Bližší informace a přihlášky najdete v sekci Uchazeči / Přijímací zkoušky nanečisto 2025. / celý příspěvek »Inovace ve výuce na ČRG
Ve školním roce 2023/2024 se nám podařilo uskutečnit převážnou část projektu s názvem „Inovace ve výuce“ (CZ.02.02.XX/00/22_003/0004785), jehož hlavním cílem je zařadit do výuky nové technologie, zejména tablety vybavené elektronickou tužkou. Učitelé byli pro práci s tablety proškoleni se zaměřením na efektivnější průběh všech fází vyučování. V rámci projektu jsme využili i další školení, zejména … / celý příspěvek »Nácvik na večírek
3. května jsem se svojí třídou v rámci hodin češtiny navštívila divadelní představení Nácvik na večírek. Inscenaci jsme zhlédli ve Studentském univerzitním divadle v Hroznové ulici a hned na začátek bych chtěla říct, že to bylo moc povedené. Jednalo se o představení, které je speciálně určené pro školy a mapuje … / celý příspěvek »Jak se vyznat ve zprávách?
To už ví kvarta díky propracovanému workshopu, který si pro ni připravil pan Michal Šimek z Jihočeské vědecké knihovny. Žáci si vyzkoušeli práci se skutečným zpravodajstvím, a hlavně ověřovat informace, aby tak lehce nenaletěli na novinářskou „kachnu“. / celý příspěvek »